Marcepan wydaje się większości ludzi skomplikowaną masą o nieziemsko pysznym smaku. To wdzięczny dodatek do wyrobów cukierniczych, stosowany na przykład w mazurkach wielkanocnych. Wydaje nam się ezgotyczny, może dlatego, że kojarzymy jego pochodzenie z krajami arabskimi. To w Persji znaleziono pierwsze wzmianki dotyczące masy powstałej z połączenia zmielonych orzechów i cukru. Jednak to tylko pozory i ta tajemnicza masa wcale nie jest tak skomplikowana. Niezwykle łatwo wykonać ją samodzielnie. Tak naprawdę trzy składniki dzielą Cię od przyrządzenia przepysznego marcepanu.

Masę marcepanową wykonujemy z migdałów bez skórki

Najłatwiej usunąć skórkę z migdałów, gdy je sparzymy bądź uprażymy. Można też kupić gotowe migdały blanszowane, które są już bez skórki. Dowolną ilość migdałów zalewamy wrzątkiem, zostawiamy do ostygnięcia i usuwamy skórkę. Powinna schodzić bez najmniejszych kłopotów. Dla fanów bardziej intensywnych smaków polecam prażenie migdałów. Poddana wysokiej temperaturze skórka zacznie się kruszyć i odpadać. Pilnujmy jednak przy prażeniu, aby nie robić tego za długo, gdyż migdały potrafią stać się gorzkie.

Kolejnym etapem jest zmielenie pozbawionych skórki migdałów

Nawet dwu- lub trzykrotnie, aby były drobnej konsystencji. Ważne, aby masa delikatnie kleiła się, dając się zagniatać i nie miała wyczuwalnych grudek. Następnie ważymy ile mamy tej zmielonej masy i dodajemy do niej dokładnie tyle samo cukru pudru. Dodajemy także trochę alkoholu w postaci amaretto lub rumu. Jeżeli nie chcemy użyć alkoholu, to możemy dodać wodę różaną i olejek migdałowy. Ilość płynnego składnika zależy od ilości migdałów. Dodajemy go tyle, alby miksując ze sobą zmielone migdały, cukier i płyn powstała zwarta masa, dająca się formować w kulkę.

Jak widać wykonanie marcepanu samodzielnie, nie jest trudne

Zajmuje ok. godzinki czasu. Gotową masę możemy przechowywać w lodówce lub nawet zamrozić. Ze względu na to, że ilość cukru dodanego do masy jest dość spora, nie poleca się często zajadać się masą marcepanową. Ewentualnie cukier możemy zastąpić ksylitolem. Migdały jednak jak i inne orzechy bogate są w białko i kwasy tłuszczowe, jak na przykład kwas linolowy, odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Dodatkowo do bogate źródło witamin B2 i E, minerałów takich jak wapń, magnez, cynk, żelazo czy cynk. W migdałach występuję również kwas foliowy.

Marcepan możemy użyć do dekoracji ciast i deserów

Masa jest plastyczna, więc można z niej robić przeróżne cudeńka. Polecam masę marcepanową na mazurki, do trufli, batoników i przekładania ciasteczek. Masę marcepanową możemy barwić, co stwarza jeszcze większe możliwości. Marcepanem możemy również obłożyć tort, zupełnie jak masą cukrową.

Pamiętajmy również, że masę podobną możemy uzyskać z innych mielonych orzechów. Nadają się nerkowce, orzeszki piniowe lub pistacje.

Zdjęcie autorstwa Nataliya Vaitkevich z Pexels