Zen to filozofia wywodząca się z Chin i praktykowana w niektórych państwach azjatyckich, między innymi w Japonii. Wywodzi się z buddyzmu i jako główny cel uznaje uzyskanie stanu wewnętrznego spokoju, pozwalającego na połączenie się z Buddą. Ważnym elementem życia zgodnie z zasadami zen jest prostota i lekkość ducha, związane z posiadaniem tylko i wyłącznie niezbędnych rzeczy oraz wyrzeczeniem się chciwości. Obecnie wiele osób, nawet nie będących wyznawcami buddyzmu, inspiruje się filozofią zen, ponieważ pomaga otrząsnąć się z codziennego pośpiechu i poczuć błogi spokój. W naszym artykule podpowiadamy jak wykorzystać założenia zen podczas porządków, aby uczynić swoją przestrzeń czystą i zrównoważoną.
Wyrzuć niepotrzebne przedmioty
Wyrzucanie niepotrzebnych przedmiotów, określane często po angielsku słowem decluttering, to etap od którego powinno się zaczynać sprzątanie. Każdy z nas posiada w domu mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów: stare paragony, kupony, dokumenty, uszkodzone naczynia, liczne ozdoby, nieudane prezenty, ubrania których od dawna nie nosimy oraz wiele innych. Powodują one, że mieszkanie zdaje się być zagracone, a energia w nim przytłaczająca. Dlatego generalne porządki w stylu zen powinno się rozpocząć od opróżnienia wszystkich szaf i posegregowania rzeczy na potrzebne i niepotrzebne. Jeśli nie możesz się zdecydować czy dane przedmioty są do wyrzucenia czy nie, włóż je do jednego pudełka i opisz datą, a następnie schowaj głęboko w szafie. Po kilku miesiącach lub roku, jeśli okaże się że nie były ani razu potrzebne, możesz je wyrzucić z czystym sumieniem.
Znajdź starym rzeczom nowe zastosowanie
Bardzo często nie jesteśmy w stanie wyrzucić starych lub nieco uszkodzonych przedmiotów, ponieważ łączy nas z nimi emocjonalna więź. To może być prezent od bliskiej osoby albo pamiątka przypominająca nam wydarzenie, do którego lubimy wracać we wspomnieniach. Wiele z nich niekoniecznie musi trafić do kosza – możesz znaleźć im nowe zastosowanie. Przykładowo, zestaw starych filiżanek lub ozdobnych słoików może posłużyć ci jako doniczki na zioła, a ze starych ubrań możesz uszyć zabawki dla dzieci lub zwierząt domowych. Ogranicza cię tylko i wyłącznie twoja kreatywność!
Zadbaj o prosty wystrój mieszkania
Masywne meble, ciemne kolory i tony ozdób mogą sprawić, że twoje mieszkanie stanie się bardzo przytłaczające. Jeśli potrzebujesz w życiu odświeżenia spróbuj przemeblować swoją przestrzeń i nadać jej lekkości. Pozbądź się niepotrzebnych mebli i dodatków albo poprzestawiaj je tak, aby cały wystrój mieszkania tworzył bardziej harmonijną kompozycję. Postaraj się przy tym nie kupować nowych dodatków, chyba że są niezbędne do zrealizowania nowego projektu wystroju. Estetyczne i proste pomieszczenia sprawią, że poczujesz się w nich bardziej zrelaksowany, niczym mnich podczas praktyki medytacji zazen.
Układaj rzeczy równo
Ważnym elementem podczas sprzątania inspirowanego filozofią zen jest równe układanie przedmiotów. Gdy już pozbędziesz się wszystkiego co niepotrzebne, pozostałe rzeczy poukładaj estetycznie, a ubrania złóż równo lub powieś na wieszakach. Następnie pilnuj, aby taki stan rzeczy pozostał w twoim domu już na zawsze – odkładaj przedmioty tam, skąd je wziąłeś, sprzątaj po sobie regularnie i wyrzucaj wszystko to, co nie jest ci już potrzebne. Dzięki temu satysfakcjonujące poczucie ładu i składu pozostanie z tobą już na zawsze.
Zasadź kwiaty
Ważnym elementem praktyki mnichów jest medytacja zwana zazen, polegająca na cichej kontemplacji i odsuwaniu od siebie zbędnych myśli. Bardzo często praktykowana jest w przyklasztornych ogrodach. Ogrody zen zyskały popularność na całym świcie i często zdobią parki japońskie lub skwery przy biurowcach i instytucjach. Ty też możesz stworzyć swój mały ogród, niekoniecznie zgodny z duchem zen. Ważne, aby dbanie o niego i przebywanie w nim sprawiało ci satysfakcję. Dlatego, gdy już skończysz swoje porządki, rozważ zasadzenie na swoim balkonie lub parapecie zielonych roślin albo kwiatów. Dbanie o nie oraz patrzenie na ich wzrost przyniesie ci dużo satysfakcji i uczucia wyciszenia.
Spróbuj wykorzystać powyższe porady gdy będziesz robić wiosenne porządki. Początek ciepłej pory roku to doskonały moment na wprowadzanie zmian i świeżości do swojego życia. Przekonaj się na własnej skórze, że dobrze posprzątana i zorganizowana przestrzeń może wpłynąć na twoją energię!
Zdjęcie autorstwa olia danilevich z Pexels