Porady Redakcja poleca

Jeśli jestem tym, co posiadam, i to stracę – czym wówczas będę?

jaja

W dzisiejszych czasach wiele osób, celowo lub podświadomie, kształtuje swoją opinię nt. innych przez wzgląd w ich sytuację materialną. Dyskryminacja osób biedniejszych, gorzej ubranych, chodzących w tańszych butach, czy jeżdżących starym samochodem zauważalna jest w prawie każdej grupie wiekowej i zawodowej warszawskiego społeczeństwa. Bardzo często osoby dobrze ustatkowane, nienarzekające na brak funduszy na podstawowe potrzeby czy wymyślne zachcianki, w pogoni za pieniędzmi i sukcesem zawodowym, nie zatrzymują się ani na chwilę by rozważyć hierarchię wartości i zasady moralne jakie przyjęły automatycznie. Przed takimi ludźmi należy postawić pytanie autorstwa Ericha Fromma – „jeśli jestem tym, co posiadam, i to stracę – czym wówczas będę?” – z pewnością skłoni ono każdego do refleksji nad własną egzystencją.

W naszym społeczeństwie nietrudno jest zauważyć, że jednostki takie jak ludzie bezdomni nie cieszą się szacunkiem wśród ludzi pochodzących z klasy średniej oraz wysokiej. Żebracy, czy błąkający się po ulicach i śmietnikach kloszardzi są dla ogromnej ilości osób NIKIM. Ich życie w oczach reszty społeczeństwa zdaje się być nieważne, mniej istotne niż egzystencja ludzi zamożnych.

Kolejny przykład dyskryminacji na tle majątkowym możemy zauważyć np. w szkole podstawowej. Już małe, kilkuletnie dzieci odwracają się od rówieśników, posiadających np. gorsze zabawki. Rodzice ogarnięci szałem pracy często zapominają o wychowywaniu swoich dzieci na dobrych, tolerancyjnych i świadomych obywateli.

Podsumowując, przez wszechobecną pogoń za pieniędzmi, która towarzyszy już bardzo młodym ludziom, członkowie naszego społeczeństwa zaprzepaścili tkwiące w nich dobro i zaszufladkowali ludzi w kategorie, podzielili egzystencje na ważne i nieistotne, co, w moim przekonaniu, jest nieludzkie i nie powinno mieć miejsca. Puentą moich rozważań jest odpowiedź na pytanie Ericha Fromma – „jeśli jestem tym, co posiadam, i to stracę – czym wówczas będę?”, niestety, w dzisiejszych czasach, przez to, że większość społeczeństwa jest zaślepiona materialnymi dobrami i postrzega świat tylko przez pryzmat pieniędzy, odpowiedź jest okrutna – człowiek, który stracił to, co miał staje się nikim, nic nie znaczącą, wręcz uprzykrzającą życie jednostką, której żywot jest obojętny dla świata.

Zdjęcie autorstwa Daniel Reche z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy