Podróże Redakcja poleca

Pieniny – idealne na aktywny wypoczynek w górach!

góry

Pieniny to niewielkie, ale bardzo urokliwe górskie pasmo, przyciągające rokrocznie w sezonie turystycznym dziesiątki odwiedzających. Gdzie tkwi fenomen tego regionu oraz w jaki sposób najlepiej wykorzystać spędzony tam czas? Oto kilka porad jak zamienić urlop w Pieninach w niesamowitą przygodę!

Góry piękne i dostępne

Pieniny to pasmo górskie, więc oczywistą radą wydaje się zaopatrzenie w wygodne buty i ruszenie na długi trekking! Tamtejsze szczyty nie są wymagające kondycyjnie ani przesadnie wysokie, więc będą idealną opcją dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z wędrowaniem. Najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym szczytem są oczywiście Trzy Korony (982 m n.p.m.), na które najłatwiej dostać się z przygranicznej miejscowości Sromowce Niżne. Na charakterystycznym wierzchołku usytuowano platformę widokową, z której roztacza się cudowna panorama na Beskidy oraz Tatry, a także wijący się w dole Dunajec. Ostrzec należy tylko przed tym, że Trzy Korony są bardzo popularne, więc w sezonie turystycznym można spodziewać się kolejki na podest widokowy. Wśród innych wartych zdobycia górskich celów należy wskazać unikalny szlak Sokola Perć wiodący nad przełomem Dunajca, a także trasę na najwyższy szczyt polskich Pienin – Wysoką (1050 m n.p.m.) przez urokliwy wąwóz Homole.

Spływ Dunajcem – markowy produkt regionu

Przełom Dunajca to nazwa na ok. 8-kilometrowy fragment tej rzeki, na którym wije się ona urokliwymi zakolami pośród pienińskich szczytów. Skalne ściany osiągają w tym miejscu aż 300 metrów wysokości! W tych niesamowitych przyrodniczych okolicznościach urządzono najbardziej znaną atrakcję regionu, a mianowicie spływ Dunajcem – rejs drewnianą tratwą przez ów cudowny fragment rzeki. Zaczyna się on w miejscowości Sromowce Niżne, a kończy swój bieg w Szczawnicy lub Krościenku nad Dunajcem, w zależności od wybrania dłuższej lub krótszej wersji. Z turystami płyną ubrani w góralskie stroje flisacy, którzy opowiadają zwiedzającym o Pieninach i lokalnych tradycjach, używając oczywiście swojej charakterystycznej gwary dla dodania klimatu. Osobom, które wolą bardziej ekstremalne przeżycia polecić można natomiast inne aktywności na rzece Dunajec – chociażby bardzo popularny tam rafting.

Sprawdź:   Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

Rowerowa bajka – Velo Czorsztyn

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Pieniny mogą być także doskonałym punktem dla wycieczek rowerowych. Przez ich teren biegnie długodystansowa, niezwykle widokowa trasa Velo Dunajec! Mniej zaawansowanym cyklistom polecić można natomiast idealną na jednodniową wycieczkę trasę Velo Czorsztyn, która biegnie wokoło Zalewu Czorsztyńskiego. Przejażdżka wokoło malowniczo otoczonego górami, sztucznego jeziora będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów! Atutem trasy jest także bardzo dobra jakość podłoża – jest ono wyrównane, więc nada się także na rowery szosowe. Podczas wycieczki odwiedzić można aż dwa zamki, leżące na dwóch stronach akwenu. Pierwszy z nich znajduje się w Niedzicy, drugi natomiast w Czorsztynie. Nad jeziorem znajduje się także plaża wraz z kąpieliskiem strzeżonym, dająca okazje do relaksu i wypoczynku.

Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Rotoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

  • 9 maja 2020
Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec
Komputer

Jak zrobić screena? Na smartfonie, tablecie, komputerze – instrukcja

  • 13 maja 2020
Screen zwany inaczej zrzutem ekranu lub screenshotem to nic innego jak obraz tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala go zapisać na dysku w postaci pliku