Redakcja poleca Zdrowie

Ciąża patologiczna: co warto o niej wiedzieć?

ciąża patologiczna

Kiedy w czasie ciąży pojawiają się pewne komplikacje, które zagrażają zdrowiu przyszłej matki lub jej dziecka, nazywa się to “ciążą patologiczną”. Jakie są najczęstsze powikłania i jak się je leczy?

Ciąża patologiczna: co to jest?

Ciąża patologiczna to taka, w której podczas ciąży dochodzi do komplikacji, które mają wpływ na przyszłą matkę lub dziecko. Te ciąże, które są znane jako “zagrożone”, wymagają szczególnej opieki i zwiększonego monitorowania.

Najczęstsze patologie

Do najczęściej obserwowanych patologii należą: stan przedrzucawkowy, PAD (zagrożenie porodem przedwczesnym), PMR (przedwczesne pęknięcie błon płodowych), cholestaza ciążowa, cukrzyca ciążowa, krwiak zaśniadowy. Nie wszystkie przyszłe matki mogą cierpieć na te dolegliwości, istnieje szereg czynników ryzyka, które specjalista wyszczególnia dla nas.

1. Cukrzyca ciążowa: kobiety z BMI powyżej 25, kobiety powyżej 35 roku życia, cukrzyca ciążowa w wywiadzie, rodzinne występowanie cukrzycy typu 2 w I stopniu.

2. Stan przedrzucawkowy: pierworództwo, “niedawny” partner, pochodzenie etniczne, wiek matki poniżej 18 lub powyżej 35 lat, wywiad w kierunku stanu przedrzucawkowego, rodzinne występowanie nadciśnienia I stopnia, otyłość, palenie papierosów itp.

3. Zagrożenie przedwczesnym porodem (PAD): bliskie po sobie ciąże, PAD w wywiadzie, wiek matki poniżej 18 lub powyżej 35 lat, ciąże bliźniacze, hydramnios (nadmiar płynu owodniowego), makrosomia płodu, niepewność społeczno-ekonomiczna, intensywna aktywność np. gdy ciężarna pracuje do późnego okresu ciąży.

4. Przedwczesne pęknięcie błon płodowych przed 37 dniem ciąży: czynniki ryzyka są prawie takie same jak w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem.

Ciąża patologiczna: jakie leczenie zastosować?

Postępowanie jest oczywiście zróżnicowane w zależności od patologii. Cukrzyca ciążowa jest dość częstą patologią ciąży. Gdy jest ona dobrze wyrównana, nie wymaga hospitalizacji, a jedynie monitorowania poziomu cukru we krwi. Inne patologie wymagają jednak hospitalizacji przez różny okres czasu, w zależności od ciężkości patologii i protokołów obowiązujących w szpitalu. Szczególnie w przypadku zagrożenia przedwczesnego porodu, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, stanu przedrzucawkowego i ciążowej cholestazy.

Zdjęcie autorstwa lucas mendes z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką