Dom i ogród Redakcja poleca

Jak stworzyć harmonijną sypialnię?

sypialnia

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu i na pewno zasługuje na metamorfozę – w ten sposób zapewnisz sobie spokój i relaks.

Posiadanie sypialni, w której dobrze się odpoczywa i dobrze śpi, jest ważne dla zdrowia i naprawdę podnosi jakość życia. Ale jeśli nie jesteś w pełni usatysfakcjonowany ze swojej sypialni, istnieje wiele drobnych zmian, które mogą mieć duże znaczenie. Tutaj zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą sprawić, że Twoja sypialnia będzie bardziej harmonijna.

1. Utrzymuj ciemność

Jasne, są ludzie, którzy wolą spać w jasnych pomieszczeniach, ale tak naprawdę jesteśmy zaprogramowani, aby spać, gdy jest ciemno – wtedy organizm produkuje melatoninę, która pomaga nam zasnąć. Jeśli masz bardzo jasną sypialnię, warto zainwestować w zasłony zaciemniające, ale w gruncie rzeczy wystarczą zwykłe zasłony z tkaniny. Zachęcamy do wyboru grubej tkaniny, takiej jak aksamit, aby była jak najciemniejsza.

2. Wybierz odpowiednie lampy

Zbyt jasne oświetlenie to jeden z najgorszych błędów, jakie można popełnić w sypialni. Zaplanuj dokładnie i ustaw kilka różnych punktów świetlnych w pokoju – nad łóżkiem lub obok łóżka prawdopodobnie zechcesz mieć dość mocną lampę do czytania, a jeśli masz lampę sufitową, dobrym pomysłem może być wybór takiej ze ściemniaczem, która może tworzyć nastrojowe światła. Upewnij się, że w pokoju masz kilka źródeł światła; może możesz dodać lampkę do stolika nocnego lub półki, wtedy naprawdę możesz dostosować oświetlenie pokoju w zależności od pory roku i nastroju.

3. Upewnij się, że pościel jest neutralna

W neutralnym pokoju możesz zainwestować w bardziej kolorową pościel, ale zbyt krzykliwe kolory i wzory mogą sprawić, że pokój będzie wyglądał na bardziej niechlujny i mniej relaksujący. Jeśli masz problemy ze snem, spróbuj zainwestować w pościel z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać i zobacz, czy pomoże ci to na drodze do wygodniejszego snu.

Sprawdź:   Jak ozdobić parapet?

4. Udekoruj kwiatami – ale uważaj na zapachy

Wybór kwiatów do sypialni to ważny element wystroju. Niewiele rzeczy może tak podnieść atmosferę, jak piękny bukiet lub okazała roślina doniczkowa. Pamiętaj jednak, aby wybierać kwiaty, które nie pachną zbyt mocno! Bez względu na to, jak piękne są lilie, bzy i hiacynty, nie warto nimi dekorować, jeśli masz trudności z mocnymi zapachami.

5. Nadaj sypialni własny wyraz

Pomaluj sypialnię na kolor, który nieco kontrastuje z resztą domu, najlepiej na stonowany kolor, który działa uspokajająco. W ten sposób nadajesz sypialni inny klimat niż reszta domu i wiesz, że gdy jesteś w środku, jest pora snu.

6. Zastanów się nad proporcjami

Czy zamierzasz kupić nowe łóżko? Gratulacje! Wybierz takie, które jest jak największe, tak abyś miał dużo miejsca do rozciągania się – ale pomyśl o proporcjach! W idealnym przypadku powinieneś mieć przestrzeń, aby móc wstać z łóżka po obu stronach. Czy masz małą sypialnię i chcesz skupić się tylko na śnie, nie ma znaczenia, czy łóżko zajmuje cały pokój…

7. Schowaj jak najwięcej

Przechowywanie, przechowywanie, przechowywanie – ważne we wszystkich pokojach, ale w sypialni bardzo fajnie jest móc odpowiednio posprzątać. Im mniej rzeczy się tutaj wyróżnia, tym mniej rozprasza otoczenie. Nagrodź się dobrą książką, ładną świecą zapachową lub bukietem, który możesz mieć na nocnym stoliku, gdy odpowiednio posprzątasz sypialnię.

8. Podziałaj z symetrią

Najprostszym sposobem, aby sypialnia wyglądała harmonijnie i dobrze rozplanowana, jest wybór symetrycznego wnętrza. Dwie szafki nocne z podobnymi lampkami lub lampki w tym samym stylu to super sprytny skrót do harmonijnej sypialni. Umieść łóżko na środku ściany, aby łatwo stworzyć wrażenie luksusu niczym w hotelu. Udekoruj je poduszkami, zadbaj o stylowy obraz.

Sprawdź:   Jak ozdobić parapet?

9. Utrwalaj kolor dodatkami

To, że dobrze jest zachować nieco stonowaną sypialnię, jeśli chodzi o kolorystykę, oczywiście nie oznacza, że powinna być cała biała. Staraj się dopasować kolor pościeli z dywanem, zasłonami lub z wazonem w oknie.

Zdjęcie autorstwa Tan Danh z Pexels

Może Ci się także spodobać

Cebula i czosnek

Cebula na zdrowie, czyli jakie dolegliwości leczy

  • 14 stycznia 2020
Cebula jest jednym z najłatwiej dostępnych i najzdrowszych warzyw. Jej stosowanie na różnego rodzaju infekcje skraca czas trwania choroby. Warzywo chroni przed zaparciami, oczyszcza organizm, wzmacnia serce i reguluje poziom
Ramka na zdjęcia

Co włożyć do ramek czyli oryginalne dekoracje do domu

  • 12 marca 2020
Ramki do zdjęć mogą bez przeszkód posłużyć do wykonania wielu prostych i oryginalnych dekoracji ściennych. Jakie przedmioty można w nich umieszczać? Kartki urodzinowe i pocztówki Jeżeli otrzymało się wyjątkową kartkę
Kulki

Jak stworzyć zabawkę sensoryczną?

  • 25 marca 2020
Dzieci potrzebują stymulacji zmysłów, aby prawidłowo się rozwijać. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju mózgu u niemowląt są zabawki sensoryczne. Tego typu zabawkę bez trudu można wykonać samodzielnie w domu. Zabawka
Elektryk

Domowa instalacja elektryczna – jak korzystać z szybkozłączek?

  • 22 kwietnia 2020
Szybkozłączki to przydatny element instalacji elektrycznej, który służy do łączenia różnych przewodów. Dzięki szybkozłączkom można w kilka minut podłączyć lampę lub dokonać innej modyfikacji bądź naprawy instalacji elektrycznej we własnym