Redakcja poleca Zdrowie

Poporodowe skurcze macicy. Czym są spowodowane te bóle?

Macica

Po urodzeniu dziecka kobieta musi stawić czoła wielkim zmianom. W tej fazie, zwanej “połogiem”, mogą pojawić się różne objawy. Należą do nich bolesne skurcze macicy.

Okres poporodowy charakteryzuje się różnymi fizycznymi i psychologicznymi objawami, które mogą być niepokojące dla młodej matki. Obejmują one krwawienie. Mogą one być bardzo ciężkie w ciągu pierwszych dwóch do trzech dni po porodzie i powtarzać się w mniej lub bardziej intensywny sposób przez kilka tygodni.

Inne objawy, które mogą wystąpić u młodych matek, to spadek hormonów w ciągu pierwszych 72 godzin, co może prowadzić do “baby blues”, zmęczenie, napięcie w piersiach spowodowane wypływem mleka, rozluźnienie mięśni brzucha i krocza, ból sromu spowodowany blizną, rozdarciem oraz problemy z tranzytem jelitowym.

Poprzez wszystkie te objawy, ciało, wywrócone do góry nogami przez ciążę i poród, zaprasza nas do odpoczynku i do zadbania o siebie. Odpoczynek ten jest niezbędny, szczególnie po to, aby nie obciążać dodatkowo krocza, które i tak jest już nadwyrężone.

Czym są poporodowe skurcze macicy?

Występować może również inny objaw charakterystyczny dla okresu poporodowego. Są to skurcze macicy, które mogą powodować ból. To normalne zjawisko fizjologiczne jest ze względu na inwolucję macicy, czyli jej cofanie się. Po porodzie, znajduje się ona na wysokości pępka i trwa w tej pozycji kilka dni, aby następnie zejść do spojenia łonowego.

Macica potrzebuje następnie około miesiąca, aby powrócić do swojego pierwotnego kształtu i rozmiaru. I nie bez powodu: pod koniec ciąży mierzy on około 33 cm, podczas gdy jego początkowa wielkość wynosi około 7 cm! W celu przeprowadzenia tych wszystkich zmian, ale także w celu odprowadzenia krwi, endometrium i innych pozostałości, kurczy się i powoduje słynne rowy.

Te skurcze macicy zaczynają się po porodzie i trwają średnio 24 do 72 godzin, ale u niektórych kobiet mogą trwać nawet tydzień. Są one podobne do tych odczuwanych podczas menstruacji, ale bywają też porównywane do tych z porodu.

Sprawdź:   Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Co powoduje te skurcze macicy?

Skurcze mogą być bardziej lub mniej bolesne w zależności od kobiety. Istnieją również czynniki, które sprzyjają powstawaniu bólu. Im bardziej macica urosła w czasie ciąży, tym więcej pracy musi wykonać, aby się cofnąć. Dlatego wszystkie kobiety, u których doszło do nadmiernego rozciągnięcia macicy, np. te, które urodziły duże dziecko lub bliźnięta, są bardziej narażone na bolesne skurcze.

Innym czynnikiem ryzyka jest karmienie piersią. Skurcze macicy są wywoływane przez wydzielanie oksytocyny. Jest to również hormon, który bierze udział w wyrzucaniu mleka podczas karmienia piersią. Dlatego kobiety karmiące piersią bardziej odczuwają skurcze, które są oznaką dobrego transferu mleka.

Jak złagodzić skurcze macicy?

Istnieją różne sposoby na złagodzenie bólu spowodowanego przez skurcze. Mogą zostać przepisane środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub leki przeciwzapalne. Rzadziej mogą być również oferowane słabe opiaty.

Naturalne metody leczenia mogą być również przydatne w łagodzeniu dolegliwości związanych z bolesnymi skurczami macicy. Zastosowanie ciepła lub zimna, przy użyciu butelki z gorącą wodą lub okładów z lodu, może być skuteczne, podobnie jak ćwiczenia oddechowe. Możliwe jest również wywieranie nacisku na macicę, aby ją obkurczyć i ograniczyć ból. W nocy możesz na przykład położyć się na brzuchu z poduszką nad macicą.

Chociaż skurcze są normalnym zjawiskiem fizjologicznym, nie powinna im towarzyszyć gorączka, gdyż może to być oznaką infekcji. Dlatego tak ważna jest rola położnej: upewnia się ona, że wszystko przebiega prawidłowo, sprawdzając, czy macica znajduje się na odpowiedniej wysokości, czy jest napięta, czy krwawienie jest stałe. Poza medycznym spojrzeniem położna jest także po to, by towarzyszyć w bólu, wspierać i udzielać odpowiedzi młodej matce w tym okresie wielkiego napięcia.

Zdjęcie autorstwa Nadezhda Moryak z Pexels

Sprawdź:   Ból kręgosłupa lędźwiowego - jakie ćwiczenia go zwalczą?

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką