Coraz więcej osób w Polsce cierpi na stany lękowe i depresję. W dużej mierze wynika to między innymi z szalonego tempa życia, niewłaściwego korzystania z sieci społecznych i problemów w konfliktowym środowisku pracy.

Objawy lęku i depresji.

Zaburzenia te nie są trudne do rozpoznania. Jeśli czujesz, że masz problemy ze snem, jesteś zniechęcony, czujesz się odizolowany społecznie lub masz niską jakość życia, prawdopodobnie cierpisz na jedną z tych dolegliwości. W takich przypadkach ważne jest, aby oddać się w ręce specjalistów, ponieważ konsekwencje ich wystąpienia mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Konsekwencje cierpienia z powodu lęku.

Lęk może być przyczyną niektórych chorób fizycznych. Przekłada się to na zmęczenie, problemy skórne, problemy z trawieniem, problemy seksualne? Zasadniczo, jeśli poziom lęku jest wysoki, organizm może zareagować, generując różne dolegliwości i choroby, które wymagają natychmiastowej uwagi. Należy pamiętać, że dolegliwości te mogą w niektórych przypadkach prowadzić do znacznie poważniejszych problemów.

Oprócz objawów fizycznych lęk powoduje także inne problemy psychologiczne. Z powodu lęku ludzie odkładają na bok podstawowe czynności związane z rozwojem osobistym, społecznym i zawodowym. Powoduje to obniżenie nastroju i może prowadzić do poważnych problemów z samooceną i depresją, których konsekwencjami zajmiemy się teraz. Problemy lękowe mogą również dotyczyć pary z powodu trudności w utrzymaniu kontaktów seksualnych.

Konsekwencje zachorowania na depresję.

Depresja jest jednym z najgorszych zaburzeń, na jakie można cierpieć ze względu na poważne konsekwencje. Z powodu depresji osoba wykazuje trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych oraz w rozwijaniu swoich zdolności umysłowych. Depresja prowadzi do braku kontroli nad najbardziej podstawowymi impulsami, a także do podejmowania słabych decyzji. Depresja i lęk są ze sobą nierozerwalnie związane i trudno jest zrozumieć jedno zaburzenie bez drugiego. Depresja objawia się również fizycznie, prowadząc do częstych bólów głowy, wrzodów żołądka i podwyższonego ciśnienia krwi. Prawdopodobnie najważniejszym problemem, który może wywołać depresję, są myśli samobójcze. Właśnie z tego ostatniego powodu, a zwłaszcza z tego ostatniego powodu, należy jak najszybciej położyć kres tej sytuacji.

Jeśli występują u Ciebie którekolwiek z tych objawów lub znasz kogoś, kto na nie cierpi, ważne jest, aby pilnie poszukać pomocy. Wszystkie te problemy dotykają nie tylko osobę, która na nie cierpi, ale także jej bliskich. Na szczęście jest to problem, który można rozwiązać, korzystając z odpowiedniej pomocy profesjonalistów.

Zdjęcie autorstwa Daniel Reche z Pexels