Pojawienie się dziecka na świecie jest wydarzeniem, które przynosi rodzinie wiele radości, ale teraz zaczynają się nowe wyzwania. Matka będzie musiała zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje dla swojego rozwoju. W związku z tym warto wiedzieć, że przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka należy je karmić regularnie. Jednak wiele matek może czuć się nieco zdezorientowanych, ponieważ nie znają tych informacji.
Skąd wiesz, kiedy jest czas na karmienie dziecka?
Dla wielu matek może być kłopotliwe, gdy nie wiedzą, kiedy karmić dziecko. Jednak w pierwszych miesiącach, kiedy zachęcasz do karmienia piersią, dziecko daje Ci pewne znaki lub objawy, które ostrzegają Cię, że jest głodne i że nadszedł czas, aby je nakarmić. Dlatego należy zwracać uwagę na wszelkie reakcje dziecka, ponieważ może to być znak, że jest ono głodne. Do najczęstszych gestów wykonywanych przez niemowlęta, gdy są głodne, należą.
Płacz i drażliwość.
Pierwszą jednoznaczną reakcją dziecka, gdy jest głodne, jest niewątpliwie płacz. Należy jednak pamiętać, że wiele świeżo upieczonych matek karmi swoje dziecko piersią, co może być nieco irytujące. Nie wiedzą, że mleko matki jest trawione bardzo szybko i dlatego będą częściej głodne.
Coś zupełnie innego stanie się, gdy skończy się okres karmienia piersią i zaczniesz podawać dziecku inne pokarmy. W takich przypadkach trawienie może trwać dłużej, podobnie jak częstotliwość karmienia. W związku z tym wiele matek woli poczekać z karmieniem, aż dziecko zacznie płakać lub stanie się drażliwe.
Odruch szukania.
Odruch szukania jest bardzo naturalny u noworodków i jest zachowaniem, które zaczyna być stymulowane przez karmienie piersią. Jeśli nie wiesz jeszcze, kiedy karmić dziecko piersią lub butelką. Można wykorzystać odruch naprowadzania, aby wiedzieć, czy jest to pora karmienia. Następnie można przełożyć smoczek do butelki lub smoczek przez usta dziecka i czekać na jego reakcję.
Chociaż dziecko może dawać matce inne objawy sugerujące, że jest głodne, takie jak ssanie języka. Można też zauważyć, że dziecko przykłada rączki do ust i chce ssać paluszki. Dobrą rzeczą jest to, że dziecko zawsze będzie miało możliwość zasygnalizowania, że nadszedł czas na jedzenie.
Jak często powinnaś karmić swoje dziecko?
Kolejną bardzo ważną kwestią jest częstotliwość karmienia niemowląt. Mówiliśmy już o tym, że ma to związek z tym, jak szybko dziecko trawi pokarm. Zależy to jednak również od tego, ile miesięcy ma dziecko. Oto jak często należy karmić dziecko, w zależności od tego, ile ma miesięcy.
Noworodki.
Gdy dziecko jest noworodkiem i osiągnie wiek 2 miesięcy, jego organizm ma czas na przyswojenie pokarmu. Czas ten może wynosić średnio około 3 godzin, jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią. W ciągu 24 godzin może domagać się piersi od 9 do 12 razy. Jeżeli dziecko jest karmione butelką, to w tym samym okresie czasu będzie to robić od 7 do 9 razy.
2 do 4 miesięcy.
Gdy dziecko osiągnie wiek dwóch miesięcy, jego żołądek nieco się powiększa, co oznacza, że może ono spożywać więcej pokarmu. W związku z tym ich częstotliwość nieco się zmniejszy, ponieważ będzie teraz więcej pokarmu do strawienia. W takich przypadkach karmienia będą wynosiły od 5 do 6 karmień w ciągu 24 godzin, ale mogą być dzieci, które karmią częściej lub rzadziej.
Od 6 miesiąca.
Gdy dziecko skończy 6 miesięcy i zacznie spożywać pokarmy stałe, częstotliwość karmień będzie się zmniejszać. W ten sposób będą mogły jeść 3 razy dziennie, a także mieć przekąski. Pamiętaj, że wielkość żołądka dziecka i szybkość trawienia mają wpływ na szybkość przetwarzania pokarmu.
Zdjęcie autorstwa Laura Garcia z Pexels