Związek z narcyzem dla wielu z nas brzmi jak koszmar. Nikt nie chce wiązać się z kimś, dla kogo nigdy nie będziemy równi. Jednak życie bywa przewrotne i możemy wpaść pod strzałę amora tak niefortunnie, że właśnie w narcyzie się zakochamy.

Związek z nim będzie jednak bardzo wyczerpujący, pełny wyrzeczeń i prędzej czy później skończy się rozstaniem, bo partner zupełnie nie będzie o nas dbał.

Narcyz myśli zawsze tylko o sobie

Za każdym razem, gdy na naszej drodze pojawia się narcyz, mamy szansę to boleśnie odczuć. Nie bez powodu to jedna z cech psychopatów, narcyz to osoba pozbawiona empatii, która większość podejmowanych przez siebie działań skupia wokół siebie. Nawet będąc w związku, nie jest w stanie zrezygnować ze stawiania się na pierwszym miejscu. Dlatego nie będzie miał oporów przed zepchnięciem Cię na drugi plan lub nawet posłużeniem się Tobą, aby spełniać swoje zachcianki i potrzeby. Jednocześnie nie będzie on zupełnie przejmował się Tobą, gdy będziesz potrzebowała jego pomocy lub w jakikolwiek inny sposób byłby Ci potrzebny w ważnej sprawie.

Narcyz nie chce zobowiązań

Osoby narcystyczne nie tyle ile nie chcą, co nie potrafią zaangażować się w żaden poważny związek. Jest to dla nich trudne głównie dlatego, że wymagałoby od nich zrezygnowanie z ciągłego dbania o siebie. Narcyzi często nie chcą zobowiązań, bo jest to dla nich coś, co ich ogranicza. Przez ciągłe skupianie się na sobie często nie są oni w stanie w ogóle być za cokolwiek odpowiedzialni. Oczekują raczej, że to nimi ktoś się zajmie, że to wokół nich ktoś będzie cały czas skakał i ich wychwalał, podczas kiedy oni będą mogli dalej zachwycać wszystkich wokół sobą. Ważne jest, aby zrozumieć, że narcyz nie będzie inwestował w żadną relację, która nie przyniesie mu korzyści.

Narcyz może zrobić coś specjalnie dla Ciebie

Ale nigdy nie zrobi tego z dobrej woli. Zawsze działanie, które ma wyglądać na podjęte bezinteresownie, ma przynieść mu pewną korzyść. Dlatego, że narcyzy często nie są w stanie pogodzić się z porażką, w momencie, w którym ich partner sygnalizuje im, że chce odejść, mogą całkowicie zmienić swoje nastawienie i zachowanie, tylko po to, aby utrzymać go przy sobie. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy narcyz czuje, że jesteśmy mu potrzebni, bo na przykład dobrze wyglądamy z nim na zdjęciach. Choć taki powód może się wydawać absurdalny, narcyz zrobi wszystko, aby było o nim głośno i aby umocnić się w przekonaniu, że jest ponad wszystkimi.

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels