Truskawki to lubiane przez wszystkich owoce. Sezon na truskawki rozpoczyna się już w maju. Najlepsze są jednak te nieco późniejsze. Oczywiście wszystko zależy od warunków pogodowych. Osoby, które posiadają przydomowy ogród bądź działkę często decydują się na uprawę własnych truskawek. Dzięki temu możemy zrywać owoce prosto z krzaczka. Mamy kilka sposobów uprawy truskawek, dlatego też każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. 

Jak uprawiać truskawki?

Truskawki stosunkowo długo kiełkują. Dlatego też musimy wysiać je na przełomie marca i kwietnia. Dobrze sprawdzą się do tego wielodoniczki zarówno plastikowe, jak i torfowe. Nasiona truskawek są bardzo drobne, dlatego w jednej doniczce najlepiej posiać kilka bądź kilkanaście sztuk. Przed wysianiem możemy namoczyć nasiona w wodzie, co przyspieszy kiełkowanie. Mini szklarnia będzie dobrą opcją do wysiewu, gdyż zapewnia roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Możemy także przykryć zwykłe doniczki folią spożywczą, w której musimy zrobić dziurki. Ziemię należy regularnie zraszać wodą, żeby stale była lekko wilgotna. 

Kiedy sadzonki będą miały 3-5 liści możemy je przesadzić do większych pojemników, w których będą rosły do połowy maja. Wtedy możemy sadzić truskawki w miejscu docelowym. Owoce te najczęściej uprawiane są na folii. Chroni to rośliny przed ślimakami, a także utrzymuje wilgotność podłoża na odpowiednim poziomie. Polega to na tym, że rozkładamy na grządce folię, w której wycinamy dziury na sadzonki. Po posadzeniu truskawek folię możemy zakryć np. korą. Innym sposobem uprawy truskawek jest ogród wertykalny. W sklepach znajdziemy gotowe ogrody wertykalne, do których wystarczy zasypać ziemię i psoadzić rośliny. Sprawdzi się to zwłaszcza w małych ogrodach, gdyż pozwala oszczędzić miejsce. Ogród wertykalny możemy także zrobić samemu np. z drewnianych palet i doniczek. Pozwolić na to nieco zaoszczędzić.   Truskawki pnące możemy uprawiać w doniczkach zawieszonych np. nad tarasem. Dobrze prezentują się także w beczce. W uprawie truskawek ważne jest codzienne podlewanie i wyrywanie ewentualnych chwastów.

Zdjęcie autorstwa Aphiwat chuangchoem z Pexels