Nauka jazdy na rowerze to doświadczenie, które pozostaje z nami na całe życie. Umiejętność jazdy rowerem można porównać do umiejętności czytania – po prostu nigdy się tego nie zapomina. Jeśli chodzi o dzieci, to zanim kupimy pierwszy rower na dwóch kółkach, to pierw z reguły kupujemy taki, który ma boczne kółka. Wtedy dziecku nie jest potrzebna nasza pomoc. Problem się zaczyna gdy odczepimy kółka od roweru i trzeba dziecko nauczyć jeździć na rowerze.

Pierwszy rower dla dziecka

Najlepszym rozwiązaniem jako pierwszy rowerek jst kupić rower biegowy. Taki dwulatek z pewnością szybko ogarnie taki sprzęt. To na nim dziecko nauczy się równowagi. Jest to rodzaj roweru bez pedał, dzięki czemu jest łatwy w obsłudze. Czy po biegówce wprowadzić boczne kółka do roweru? Nie. Jest to błąd często określany jako krok wstecz.

Jaki rower następnie wybrać dla dziecka?

Gdy zejdziemy z biegowego rowerka, to następnie dla potencjonalnego czterolatka w zasadzie najlepiej będzie kupić rower lekki i oczywiście bez zbędnych już bocznych kółek. Najlepiej próbować od mniejszych kółek typu 14 cali, a z czasem śmiało możemy zmienić na większe. 

Czy w ogóle istnieje sposób na naukę jazdy na rowerze? Oczywiście, że tak. Nie wszystkie dzieci od razu czują się pewnie na dwukołowym rowerze, dlatego po prostu na to trzeba trochę czasu. Najważniejsze by dziecko czuło się bezpiecznie, dlatego warto delikatnie podtrzymywać za ramię lub siodełko. Mały rowerzysta będzie się czuł pewnie. Możemy dodać, aby raczej unikać tzw. kija do podtrzymywania, ponieważ jest to niepotrzebne wydłużenie nauki.

Jakie miejsce wybrać do nauki?

Najlepiej sprawdzi się miękkie podłoże takie jak są na boisku szkolnym lub trawnik. Dobrym rozwiązaniem jest lekka górka. Dzięki temu dziecko bez pedałowania zjedzie z górki, zyska równowagę i zaufanie. Po kilku zjazdach będzie widać efekty nauki. Nie zapominajmy, że nauka hamowania również jest ważna. Nadaje się do tego hamulec nożny, ponieważ łatwiej jest zapanować nad prędkością i hamowaniem, gdy używa się do tego tylko nóg.

Jazda na rowerze powinna sprawiać przyjemność dziecku. W tym aspekcie również nasze podejście ma duże znaczenie. Jeśli będziemy się denerwować to na pewno nie pomożemy tym dziecku. Nauka jazdy na rowerze dla dziecka to jest doświadczenie, które zostaje na całe życie, warto postarać się żeby te wspomnienia były jak najprzyjemniejsze. Trzeba rozumieć, że ten proces nauki nie przebiega jednakowo i u różnych dzieci może wyglądać inaczej. Po prostu jedni uczą się szybciej, a inni wolniej.

Zdjęcie autorstwa Yan Krukov z Pexels