Podróże Redakcja poleca

Warto przyjechać na weekend do Wilna

Wilno

Przyjeżdżali tu polscy królowie, a nasi architekci wznosili tutejsze budowle. W Wilnie jest wiele miejsc związanych z polską literaturą. Na cmentarzach, zwłaszcza na Rossie (gdzie spoczywa matka Józefa Piłsudskiego i serce jej syna), znajdziemy mnóstwo nagrobków Polaków. Wilno należy do tych nielicznych miast na świecie, które możemy oglądać z góry, podczas lotu balonem. Panoramę miasta możemy też podziwiać z wielu punktów widokowych, między innymi z Baszty Giedymina, Góry Trzech Krzyży czy wieży kościoła św. Jana.

Należy wiedzieć, że Ostra Brama, od której warto rozpocząć zwiedzanie, jest jedyną zachowaną do dziś bramą do miasta (było ich 9). Przybywają tu tysiące pielgrzymów, aby pomodlić się słynącym z cudów (od XVII wieku) obrazem Matki Boskiej, wspomnianym zresztą przez Adama Mickiewicza. Obok kaplicy znajduje się XVII-wieczny kościół św. Teresy, ufundowany przez podkanclerza litewskiego Stefana Paca. Idąc w kierunku ratusza, miniemy bramę do klasztoru Bazylianów. W XIX wieku mieściło się tam więzienie, w którym przetrzymywano między innymi Adama Mickiewicza (wspomniał o tym w „Dziadach”). Wileńska starówka wpisana jest na listę UNESCO. Wydaje się bardzo kameralna, ale należy do największych w Europie. Centralny punkt Starego Miasta to plac katedralny z klasycystyczną katedrą św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Tutaj, w kaplicy, znajdują się groby między innymi Aleksandra Jagiellończyka i Barbary Radziwiłłówny. Obowiązkowym punktem na mapie Wilna jest także uniwersytet założony przez króla Stefana Batorego w 1579 roku. Studiowali tu między innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Józef Ignacy Kraszewski.

Warto skręcić w uliczkę Literatów, gdzie na murze stworzono niezwykły pomnik pisarzy i poetów związanych z Litwą. Na ścianie umieszczone są tabliczki z wizerunkami lub cytatami wybranych artystów, w tym polskich twórców. Przy tej samej ulicy jest również dom, w którym mieszkał Mickiewicz. Idąc dalej na wschód, dotrzemy do przepięknego gotyckiego kościoła św. Anny. Tuż obok stoi pomnik naszego narodowego wieszcza, spoglądającego w kierunku starówki.

Zaledwie pół godziny drogi od Wilna leżą Troki, niegdyś centrum Wielkiego Księstwa Litewskiego, z bajecznym zamkiem na jeziorze, tłumnie odwiedzanym przez turystów. Wielki książę litewski Witold sprawił, że Troki otrzymały prawa miejskie, powstały tu świątynie i szkoły. Sprowadził także Karaimów – ludność pochodzenia tureckiego, której potomkowie żyją do dziś.

Mieszkają w charakterystycznych domach z trzema oknami od frontu: jedno dla Boga, drugie dla księcia, trzecie dla siebie. W trockich restauracjach warto spróbować tradycyjnych kibinów karaimskich – pieczonych pierożków drożdżowych nadziewanych mięsem. Po zwiedzeniu zamku wielką przyjemnością będzie rejs statkiem po jeziorze Galve, jednym z największych i najgłębszych na Litwie.

Warto odwiedzić takie oto miejsca:

1). Katedra wileńska – jest najważniejszym kościołem Litwy. W krypcie królewskiej znajdują się szczątki Aleksandra Jagiellończyka, dwóch żon Zygmunta Augusta – Elżbiety i Barbary, a także urna z sercem Władysława IV Wazy. Na ołtarzu złożone są relikwie patrona Litwy – św. Kazimierza.

2). Kościół św. Anny – Józef Ignacy Kraszewski w taki sposób go opisał: „[…] jest cackiem przedziwnem, jakby jedną z tych monstrancji gotyckich, z wieżyczek, pręcików i nitek złotych zbudowaną”.

3). Bursztynowe cacka – Litwini traktują bursztyn jak złoto. Ma właściwości lecznicze i używany jest nie tylko do wyrobu biżuterii. W Palandze znajduje się największa na świecie sauna zbudowana z bursztynu.

Photo by Riley Sullivan on Unsplash

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Rotoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

  • 9 maja 2020
Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec
Komputer

Jak zrobić screena? Na smartfonie, tablecie, komputerze – instrukcja

  • 13 maja 2020
Screen zwany inaczej zrzutem ekranu lub screenshotem to nic innego jak obraz tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala go zapisać na dysku w postaci pliku