Podróże Redakcja poleca

Warto odwiedzić Toruń

Toruń

Długo można wyliczać powody, dla których warto odwiedzić to miasto. Należy ono do najstarszych w Polsce: prawa miejskie uzyskało już w roku 1232. Leżało na szlakach handlowych, więc szybko się rozrastało. W ciągu trzech wieków stało się jednym z najbogatszych i największych miast Królestwa Polskiego. (Większe od niego były Kraków i Gdańsk). Zamożności dowodzi choćby cały zespół staromiejski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1997 roku.

Historia była przychylna zabytkom Torunia, bowiem ucierpiały tylko nieznacznie we wszystkich wojnach, jakie toczyły się na terytorium naszego państwa. Dlatego możemy tu podziwiać mnóstwo kamienic, mury obronne ze słynną Krzywą Wieżą (odchylona od pionu około 1,5 m), spichlerze, gotyckie kościoły. Na Rynku Staromiejskim zwraca uwagę ratusz, należący do najbardziej monumentalnych osiągnięć średniowiecznej architektury mieszczańskiej w Europie.

Stojący obok ratusza pomnik Mikołaja Kopernika przypomni nam zapewne o ważnym miejscu do odwiedzenia: Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Jego siedzibą jest zbiornik na gaz wybudowany w XIX wieku. Ale wewnątrz zgromadzono cuda współczesnej techniki, dzięki którym odbędziemy niezapomnianą wędrówkę po wszechświecie. Kopuła tworząca niebo ma tam aż 15 m średnicy. Kiedy już wrócimy z gwiazd na Ziemię, możemy na przykład pomyśleć o słynnych toruńskich piernikach, wypiekanych tu ponad 700 lat.

Ich historię poznamy na przykład w Żywym Muzeum Piernika. Później bez problemu zaopatrzymy się w nie w jednym z licznych pachnących korzeniami sklepów piernikarskich. Zakup polecany jest zwłaszcza panom, ponieważ staropolskie przysłowie głosi: „By na licu była gładka – daj jej piernik zamiast kwiatka”!

Photo by Michał Kamiński on Unsplash

Sprawdź:   Koronawirus — Jak podróżować przy zagrożeniu wirusem i maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Rotoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

  • 9 maja 2020
Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec
Komputer

Jak zrobić screena? Na smartfonie, tablecie, komputerze – instrukcja

  • 13 maja 2020
Screen zwany inaczej zrzutem ekranu lub screenshotem to nic innego jak obraz tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala go zapisać na dysku w postaci pliku