Przygodę z jogą warto rozpocząć od prostych do wykonania asan w pozycji leżącej. Dzięki temu zobaczysz jak prosta i relaksująca może być joga. W jodze nie chodzi tylko i wyłącznie o spalanie kalorii czy rzeźbienie mięśniami ciała, a ma ona szersze spektrum założeń. Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, a także medytacja, obserwacja myśli oraz uważność. Joga to również filozofia i sposób żywienia. Joga, więc, dotyczy każdego aspektu jednostki ludzkiej, jak w sensie fizycznym, tak duchowym i mentalnym.

Każda z pozycji jogi ma swoje własne funkcje dla organizmu ludzkiego, dotyczy określonego odcinka ciała, odpowiada za uregulowanie odpowiednich narządów wewnętrznych, reguluje myśli dotyczące konkretnych sfer życia, które dodatkowo można wzmocnić używając właściwych afirmacji. Joga, więc, ma naprawdę szerokie zastosowanie.

3 asany czyli trzy propozycje dla nowicjuszy w pozycji leżącej

Sawasana czyli pełny relaks

Jest to bardzo prosta pozycja jogi, gdyż fizycznie wymaga tylko położenia się na macie z zamkniętymi oczyma, ręce i nogi mając luźno, lekko rozłożona wzdłuż ciała. Od tej pozycji można przyjąć sobie rozpoczynanie i kończenie sesji jogi w zaciszu domowym. 

Pozycja ta jest niezwykle relaksująca, wystarczy zaledwie 2-3 minuty poleżeć w ten sposób, by poczuć się odprężonym. Należy pamiętać oczywiście o odpowiednim sposobie oddychania i o tym by starać się rozluźnić ciało. Wszystko przyjdzie jednak w miarę praktykowania i o tym należy pamiętać.

Ardha-Czakrasana czyli wyginanie kręgosłupa

Jest to również prosta pozycja do wykonania właściwie dla wszystkich. Wystarczy z pozycji sawasany podkurczyć nogi, tak by pięty dotykały pośladków, lub umiejscowić je jak najbliżej. Uda mają być złączone, a stopy w odległości około 25 centymetrów od siebie. Kiedy robimy pełny wdech, unosimy tułów, wyginając kręgosłup. W czasie wygięcia kolana naturalnie się rozchylają, opierając się mocno stopami o matę, klatkę piersiową unosimy tak by dotykała brody. W tej pozycji należy pozostać na kilka sekund i zatrzymujemy oddech. Kolejno opuszczamy kręgosłup powoli, kręg po kręgu oraz robimy długi wydech. Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy. Pobudza ono perystaltykę jelit.

Utthanapadasana czyli unoszenie nóg

Jest to pozycja którą mogą wykonywać osoby niewygimnastykowane, gdyż jest ona bardzo prosta. Przechodząc z pozycji ardha-czakrasana należy wyprostować nogi i je złączyć. Ręce zaś przylegają wzdłuż do ciała dotykając pośladki. Podczas wdechu unosimy nogi do góry na wysokość 30 centymetrów, tak by z tułowiem tworzyły kąt rozwarty. Nie należy podnosić nóg wyżej, gdyż ćwiczenie jest wtedy nieefektywne. Kiedy mamy podniesione nogi zostajemy w tej pozycji przez kilka sekund i zatrzymujemy oddech. Robiąc wydech, opuszczamy nogi powoli i delikatnie kładziemy stopy na macie. Można ćwiczenie powtórzyć kilka razy. Wzmacnia mięśnie brzucha i lędźwi. Z czasem pomaga zlikwidować zbędny tłuszcz na brzuchu.

Zdjęcie autorstwa Eternal Happiness z Pexels