Wymiana i instalacja płyty indukcyjnej lub szklano-ceramicznej jest stosunkowo prosta. Podamy Wam kilka wskazówek, aby każdy mógł zrobić to sam.
Odinstalowanie uszkodzonej płyty indukcyjnej lub szklano-ceramicznej.
Po pierwsze sprawdzimy, czy płyta jest przyklejona do marmuru lub blatu kuchennego silikonem. W tym celu możemy wziąć np. żyletkę i przejechać nią po złączu między płytą a powierzchnią, przesuwając ten element tnący dookoła złącza, starając się wchodzić coraz głębiej i głębiej. Dzięki temu uda nam się go odczepić. Teraz możemy wziąć śrubokręt na przykład i wprowadzić go między przestrzeń między płytą a powierzchnią i zrobić trochę ciśnienia w górę, z tym będziemy w stanie je oddzielić. Nie bójcie się, jeśli szkło pęknie, ta płyta już nie działa i ją wyrzucimy. Jeśli nadal jest to trudne, a teraz, gdy jest trochę podniesiony, zobaczymy, czy jest jeszcze trochę silikonu związek i będziemy kontynuować z pomocą nożyka do cięcia i w ten sposób będziemy mogli usunąć płytkę ostatecznie z jego miejsca.
Po jego usunięciu zobaczymy, że jest on normalnie podłączony do zasilania za pomocą listwy zasilającej, a teraz nadszedł czas, aby usunąć zasilacz z kuchni lub z domu. Często gniazdo, które dociera do płyty grzewczej jest bezpośrednim gniazdem z panelu licznikowego, ponieważ zapewnia to, że niezbędny prąd dociera do płyty grzewczej, aby działała prawidłowo, dlatego zawsze zaleca się usunięcie zasilania sieciowego z domu. Teraz możemy usunąć kable z listwy zasilającej i przystąpić do demontażu naszej starej płyty grzewczej.
Montaż nowej płyty indukcyjnej lub witroceramicznej.
Następnie prezentujemy nową płytkę w miejscu, w którym ma być umieszczona, widzimy, że pasuje do otworu (generalnie miary wszystkich producentów są bardzo podobne) i przystępujemy do podłączenia jej do listwy zasilającej, zawsze pamiętając o przestrzeganiu polaryzacji, jest to bardzo proste, kable przyjmują po jednym kolorze, generalnie niebieski, czarny i żółty to jest kabel masy, wystarczy połączyć kolorami i już.
Czas włożyć płytkę na miejsce i co bardzo ważne, nie nakładać silikonu czy czegokolwiek, po prostu wrzucić i tyle, pod własnym ciężarem nie będzie się ruszać i możemy sprawić, że będzie działać normalnie. I to wszystko, włączamy ponownie zasilanie i możemy zacząć korzystać z naszej nowej płyty szklano-ceramicznej lub indukcyjnej.
Jeśli płyta nie pasuje do otworu, możemy tymczasowo podłączyć ją i pracować na górze otworu lub marmuru, dopóki nie przyjedzie profesjonalista, aby przyciąć marmur i dopasować go idealnie.
Zdjęcie autorstwa Max Vakhtbovych z Pexels