Porady Redakcja poleca

Inteligentne włączniki i gniazda: czy naprawdę warto na nie się zdecydować?

gniazdka

Przełączniki WiFi, inteligentne wtyczki i inne podobne gadżety mnożyły się w ostatnich latach w sektorze automatyki domowej skoncentrowanym na zrównoważonym rozwoju i oszczędności energii. Różnorodność funkcji sprawia, że akcesoria te są niezbędnym zakupem dla firm i domów jednorodzinnych: automatyzacja wyłączania w godzinach wolnych od pracy, maksymalna kontrola nad urządzeniami gospodarstwa domowego, zwiększenie bezpieczeństwa w domu lub zmniejszenie zużycia pozornego, to tylko niektóre z nich.

Inteligentne wyłączniki i gniazdka to urządzenia zaprojektowane w celu monitorowania i kontrolowania zużycia energii przez podłączone do nich urządzenia. Najbardziej zaawansowane produkty są sprzedawane z aplikacją mobilną, która ułatwia zarządzanie nimi z poziomu smartfonów i inteligentnych głośników, są kompatybilne z routerami, grzejnikami, klimatyzatorami, elektrycznymi podgrzewaczami wody czy systemami oświetleniowymi.

Automatyka oznacza komfort.

Czas jest towarem deficytowym i nieodwracalnym, a zastosowanie inteligentnych przełączników pomaga go zoptymalizować. Jest wiele urządzeń, które codziennie trzeba podłączać i odłączać od sieci: ładowarki, telewizory, lampy zewnętrzne itp., których właściwe zarządzanie z korzyścią dla oszczędności wymaga ciągłego wysiłku.

Inteligentne gniazdka i wyłączniki pozwalają na zautomatyzowanie tej masy zadań. Oprócz programowania przedziałów czasowych, w których urządzenia otrzymają zasilanie, można nimi zdalnie zarządzać z telefonu komórkowego, a nawet połączyć je z inteligentnymi głośnikami, aby otrzymywać polecenia za pomocą sterowania głosowego, bez konieczności bezpośredniej interakcji. Te i inne cechy maksymalizują komfort i ułatwiają życie, uzasadniając sukces sterowników i programatorów elektrycznych.

Pożegnanie z konsumpcją fantomową.

Inteligentne sterowniki i przełączniki, dzięki możliwości zaprogramowania czasu bezczynności, aktywnie zwalczają ten problem, po pierwsze zapewniając efektywną kontrolę zużycia energii, a po drugie stale je monitorując. Z tego powodu zużycie fantomowe w inteligentnych gniazdkach nie istnieje.

Większa kontrola nad urządzeniami elektrycznymi.

Ręczne włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych powinno być przestarzałą praktyką, nie tylko ze względu na marnowany czas i wysiłek, ale także dlatego, że naraża nas na zapominalstwo. Dzięki inteligentnym wyłącznikom ściennym błędy ludzkie znikają na rzecz bardziej precyzyjnego, wygodnego i bezpiecznego sterowania. Bez konieczności przebywania w domu lub firmie, właściciele domów mogą przerzucać przełączniki lub wyłączać zasilanie urządzeń, których nie potrzebują. Ponadto, produkt ten jest kompatybilny z energooszczędnymi systemami żarówek i innymi urządzeniami energooszczędnymi.

Sprawdź:   Jak wybudować dom energooszczędny

Plus w ochronie i bezpieczeństwie.

Elektryczność jest jednym z głównych źródeł zapłonu w domu. Większość urządzeń gospodarstwa domowego wytwarza niewielką ilość ciepła, które jest nieszkodliwe, z wyjątkiem przypadków awarii technicznej lub przeciążenia elektrycznego. Ta ostatnia sytuacja nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. Gdy jakakolwiek listwa zasilająca, z wtyczką lub bez jest przeciążona gniazdami elektrycznymi, przewody mogą osiągnąć taką temperaturę, że stopią materiał izolacyjny i spowodują zwarcie.

Zastosowanie inteligentnych wyłączników skutecznie zmniejsza ryzyko przeciążenia, zapobiegając podłączeniu do zasilania wielu urządzeń i sprzętów. Na przykład kocioł elektryczny mógłby pracować od 18.00 do 20.00, a pralki i suszarki ograniczyłyby swoje godziny pracy do 12.00.

Dla bardziej zapominalskich, inteligentne wyłączniki posiadają również funkcję automatycznego wyłączania, przydatną w czasie skoków napięcia lub nieprawidłowości w ich prawidłowym działaniu, np. w przypadku wady fabrycznej.

Wreszcie, bezpieczeństwo domu jest wzmocnione dzięki trybowi nieobecności, obecności lub podobnemu trybowi dostępnemu w większości sterowników energii. Funkcja ta pozwala na symulację obecności domowników w domu, co jest konieczne w przypadku wielodniowych lub tygodniowych nieobecności właścicieli (spotkania, konferencje, urlopy itp.), aby zminimalizować ryzyko włamań i kradzieży.

Monitorowanie w czasie rzeczywistym.

Ponieważ wiedza to potęga, informowanie o stanie i zużyciu urządzeń elektrycznych ułatwia podejmowanie decyzji. Faktem jest, że wydajność i zużycie każdego urządzenia jest inna, a instalacja inteligentnych wyłączników WiFi pomaga zidentyfikować i ograniczyć te, które generują najwyższe rachunki za energię elektryczną. Co więcej, dzięki nim wiemy, jak długo potrwa ładowanie urządzenia, a dane te można wykorzystać do ograniczenia liczby godzin, w których jest ono podłączone do sieci elektrycznej.

Zdjęcie autorstwa Markus Spiske z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy