Porady Redakcja poleca

Jak pozbyć się czkawki? Skuteczne rozwiązania!

czkawka

Chociaż czkawka często nie jest poważna, szybko może stać się nieprzyjemna. Strony internetowe są pełne wskazówek, jak pozbyć się czkawki, ale czy wszystkie są tego warte? Które z nich są naprawdę skuteczne?

Czkawka może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Generalnie trwa to tylko przez krótki czas. Jednak to zjawisko kurczenia się przepony może czasami stać się uciążliwe. Oto wszystkie skuteczne rozwiązania, aby spróbować jej zapobiec, a przede wszystkim sprawić, by zniknęła.

Co to jest czkawka i jaki jest jej cel?

Po pierwsze, przypomnijmy sobie, czym jest czkawka. Opisuje się ją jako “niekontrolowany odruch oddechowy”, spowodowany “mimowolnym, spazmatycznym i sznurowatym skurczem” wszystkich mięśni wdechowych.

W większości przypadków czkawka jest łagodna i trwa średnio tylko kilka minut. Chociaż przyczyna zazwyczaj nie jest zidentyfikowana, czkawka może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak:

jedzenie zbyt dużo lub zbyt szybko;

– picie napojów gazowanych lub alkoholu;

– aerofagia, tj. połykanie powietrza podczas żucia gumy, np.;

– stres lub emocje.

Czkawka u dorosłych niekoniecznie ma cel. Jakie są zatem najskuteczniejsze rozwiązania, aby się ich pozbyć?

Najlepsze sposoby na pozbycie się czkawki.

Większość rozwiązań na pozbycie się czkawki opiera się na dwóch mechanizmach, którymi są dobrowolne wstrzymanie oddechu oraz efekt zaskoczenia mający na celu odwrócenie uwagi. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą być skuteczne w tworzeniu czkawki znikają:

– wypicie szklanki zimnej wody bez oddychania;

– wstrzymanie oddechu tak długo, jak to możliwe, a następnie powolny wydech.

– straszenie lub wywoływanie śmiechu u osoby z czkawką.

 Zaleca się również bardzo szybkie wdychanie i wydychanie powietrza do papierowej torby. Ten manewr należy powtórzyć około dziesięciu razy. Jeśli jest to dziecko, które ma czkawkę, musi być przeprowadzona pod nadzorem osoby dorosłej.

Sprawdź:   Naturalne rozwiązania, aby zwiększyć swoje libido u kobiet

Picie przez słomkę – cudowne rozwiązanie na czkawkę?

Niedawno ujawniono zupełnie nową sztuczkę, która może okazać się rewolucyjna w sprawianiu, że czkawka znika. Opracowano narzędzie do wymuszonego wdychania i połykania, innymi słowy system podobny do słomki. Urządzenie to stymuluje nerwy przeponowy i błędny, wywołując odpowiednio skurcz przepony i zamknięcie nagłośni. Słomka ta byłaby zatem bardzo skutecznym narzędziem do szybkiego i prostego łagodzenia czkawki.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza w przypadku czkawki?

Jeśli cierpisz na regularną czkawkę, zwaną również czkawką przewlekłą, być może warto przeanalizować, co ją wywołuje. Pozwoli Ci to jej zapobiec:

– unikaj dużych posiłków;

– poświęć czas na powolne jedzenie;

– zmniejsz spożycie napojów bezalkoholowych, alkoholu i gumy do żucia.

Jeśli jednak czkawka utrzymuje się, może wskazywać na poważniejsze schorzenie, takie jak podrażnienie przełyku, zapalenie żołądka lub choroba neurologiczna krtani, lub jamy brzusznej. Niektóre objawy, które mogą towarzyszyć czkawce powinny Cię zaalarmować:

ból w żołądku i/lub klatce piersiowej;

– gorączka;

– trudności w oddychaniu i/lub połykaniu;

– regurgitacja i/lub wymioty.

Jeśli oprócz czkawki wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Będzie on w stanie przeprowadzić dalsze badania, aby postawić diagnozę i w ten sposób ustalić przyczynę czkawki.

Zdjęcie autorstwa Pavel Danilyuk z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy