Afty, mimo niewielkich rozmiarów, mogą sprawić nam sporo problemów. Co możemy zrobić, by uniknąć takiej przypadłości? Jak leczyć afty?

Czym tak właściwie są afty?

Afty to nic innego, jak niewielkie ranki, które powstają w naszej jamie ustnej. Choć są to niewielkie zmiany, mogą stać się przyczyną silnego bólu i znacznego dyskomfortu. Zazwyczaj afty przybierają postać niewielkich owrzodzeń, zdarza się jednak, że przybierają znaczne rozmiary. Zmiany takie mogą pojawiać się pojedynczo, bardzo często występują jednak w większych skupiskach. W każdej formie są problemem uciążliwym, którego nie można zignorować.

Skąd biorą się afty?

Istnieje wiele czynników, które skutkują pojawieniem się aft. Najczęstsze przyczyny to codzienne zaniedbania związane z higieną jamy ustnej. Nieleczona próchnica, uszkodzenia w jamie ustnej, do których dochodzi podczas szczotkowania zębów oraz ranki powstające przy jedzeniu takich produktów, jak chipsy – oto najczęstsze przyczyny aft. Warto też podkreślić, że problemy z aftami mogą mieć związek z niewłaściwą dietą i niedoborami poszczególnych składników odżywczych (w szczególności żelaza oraz witamin z grupy B) oraz z tymi chorobami, które prowadzą do znacznego osłabienia układu immunologicznego.

Jak można walczyć z aftami?

Leczenie aft może przybierać różne formy, przy czym wybór najskuteczniejszej w danym przypadku metody uzależniony jest od przyczyny problemu. Czasem niezbędne staje się podjęcie leczenia ogólnoustrojowego, czasem zmiana diety. Jeśli pojawienie się aft ma związek ze stanem jamy ustnej, niezbędna stanie się wizyta u stomatologa.

W łagodzeniu bólu, który tak często towarzyszy aftom, pomagają liczne żele, maści i płyny. Możemy je kupić w każdej aptece bez recepty. W łagodzeniu bólu pomagają jednocześnie domowe sposoby na afty, m.in. płukanki przygotowane z roztworu soli oraz ziołowe napary (np. z rumianku, tymianku lub łopianu).

Niewielkie afty mogą sprawić sporo bólu, nie możemy ich zatem ignorować. Im prędzej zaczniemy leczenie aft, tym szybciej wrócimy do normy i znów będziemy się cieszyć dobrym samopoczuciem.

Zdjęcie autorstwa Oleg Magni z Pexels