Moda i uroda Redakcja poleca

Afty. Skąd się biorą? Jak z nimi walczyć?

afty

Afty, mimo niewielkich rozmiarów, mogą sprawić nam sporo problemów. Co możemy zrobić, by uniknąć takiej przypadłości? Jak leczyć afty?

Czym tak właściwie są afty?

Afty to nic innego, jak niewielkie ranki, które powstają w naszej jamie ustnej. Choć są to niewielkie zmiany, mogą stać się przyczyną silnego bólu i znacznego dyskomfortu. Zazwyczaj afty przybierają postać niewielkich owrzodzeń, zdarza się jednak, że przybierają znaczne rozmiary. Zmiany takie mogą pojawiać się pojedynczo, bardzo często występują jednak w większych skupiskach. W każdej formie są problemem uciążliwym, którego nie można zignorować.

Skąd biorą się afty?

Istnieje wiele czynników, które skutkują pojawieniem się aft. Najczęstsze przyczyny to codzienne zaniedbania związane z higieną jamy ustnej. Nieleczona próchnica, uszkodzenia w jamie ustnej, do których dochodzi podczas szczotkowania zębów oraz ranki powstające przy jedzeniu takich produktów, jak chipsy – oto najczęstsze przyczyny aft. Warto też podkreślić, że problemy z aftami mogą mieć związek z niewłaściwą dietą i niedoborami poszczególnych składników odżywczych (w szczególności żelaza oraz witamin z grupy B) oraz z tymi chorobami, które prowadzą do znacznego osłabienia układu immunologicznego.

Jak można walczyć z aftami?

Leczenie aft może przybierać różne formy, przy czym wybór najskuteczniejszej w danym przypadku metody uzależniony jest od przyczyny problemu. Czasem niezbędne staje się podjęcie leczenia ogólnoustrojowego, czasem zmiana diety. Jeśli pojawienie się aft ma związek ze stanem jamy ustnej, niezbędna stanie się wizyta u stomatologa.

W łagodzeniu bólu, który tak często towarzyszy aftom, pomagają liczne żele, maści i płyny. Możemy je kupić w każdej aptece bez recepty. W łagodzeniu bólu pomagają jednocześnie domowe sposoby na afty, m.in. płukanki przygotowane z roztworu soli oraz ziołowe napary (np. z rumianku, tymianku lub łopianu).

Niewielkie afty mogą sprawić sporo bólu, nie możemy ich zatem ignorować. Im prędzej zaczniemy leczenie aft, tym szybciej wrócimy do normy i znów będziemy się cieszyć dobrym samopoczuciem.

Sprawdź:   Guzek płucny: objawy, operacja, leczenie.

Zdjęcie autorstwa Oleg Magni z Pexels

Może Ci się także spodobać

Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy
Makijaż

Eveline All in One Eyeshadow Palette – zestaw 12 cieni do powiek

  • 20 kwietnia 2020
Palety cieni do powiek Eveline All in One Eyeshadow Palette to zestawy, dzięki którym można wykonać makijaż dzienny i wieczorowy. Paletki wyróżnia doskonała pigmentacja i trwałość, dzięki czemu make up utrzymuje
Moda - greckie trendy

Asymetryczne, greckie kroje – trendy 2020

  • 2 maja 2020
W roku 2020 każda osoba znajdzie wśród trendów coś, co wyjątkowo jej się spodoba. Jak zwykle, istnieje duża wolność w interpretacji modowych zaleceń, a w dodatku duża ich różnorodność trafia
Fryzury

Najmodniejsze fryzury damskie 2020 – odświeżamy styl retro!

  • 2 maja 2020
Nawiązania do przeszłości królują nie tylko w branży odzieżowej – także i fryzury nawiązują w roku 2020 głównie do przeszłości, choć oczywiście ponadczasowa stylistyka jest przełamana szczyptą nowoczesności. Wśród najmodniejszych