Redakcja poleca

Grejpfrutowy olejek eteryczny: jakie są jego korzyści zdrowotne i jak go używać?

Pełen witamin, o niskim indeksie glikiemicznym, orzeźwiający – grejpfrut ma to wszystko! I choć możemy cieszyć się jego zaletami spożywając ten owoc cytrusowy w całości lub w postaci soku, można go również znaleźć w innych formach. Wyciąg z pestek grejpfruta, na przykład, jest znany ze swojego działania przeciwbakteryjnego i antybakteryjnego. Olejek eteryczny z grejpfruta również zawiera pewne właściwości i jest prawdziwym sprzymierzeńcem zdrowia.

Częścią grejpfruta używaną do produkcji dobrej jakości olejku eterycznego jest skórka. Dwa główne procesy produkcyjne to destylacja z parą wodną i wyciskanie skórki w celu uzyskania esencji. Te dwa procesy, czasami stosowane po kolei, są wykorzystywane do produkcji olejku grejpfrutowego.

Jakie są zalety olejku eterycznego z grejpfruta?

Ten olejek eteryczny jest szczególnie bogaty w limonen (ponad 90%), składnik biochemicznej rodziny monoterpenów, który nadaje mu właściwości odkażające i antyseptyczne. Olejek eteryczny ma również działanie tonizujące w przypadku chwilowego załamania, działa kojąco na umysł i pomaga podnieść samopoczucie w przypadku krótkotrwałej depresji. Ma również działanie ściągające na skórę i jest skuteczny w walce z wypadaniem włosów i przetłuszczaniem się skóry głowy. Ale to nie jedyne zalety grejpfrutowego olejku eterycznego!

Olejek eteryczny z grejpfruta jest oczyszczający.

Olejek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego może być stosowany do oczyszczania powietrza poprzez dyfuzję. Aby to zrobić, naturopata zaleca dyfuzji kilka kropli tego olejku eterycznego przez 20 minut, dwa razy dziennie.

Olejek eteryczny grejpfrutowy: działanie drenujące.

Olejek eteryczny z grejpfruta ma działanie drenujące i udrożniające. Dzięki temu poprawia krążenie krwi i limfy. Jest więc wskazany do walki z pomarańczową skórką i zatrzymywaniem wody w organizmie.

Aby tonizować krążenie krwi i limfy oraz wyeliminować cellulit, zalecamy stosowanie go na skórę, zawsze rozcieńczony w oleju roślinnym. Możliwe jest również sporządzenie własnego olejku do samodzielnego masażu! Sugeruje się rozcieńczenie 2 do 3% grejpfrutowego olejku eterycznego w oleju roślinnym, takim jak olej z kalafiora, oliwek lub słodkich migdałów. Można zatem dodać 30 kropli grejpfrutowego olejku do 50 ml oleju roślinnego.

Często przedstawiany jako “odchudzający” olejek eteryczny z grejpfruta pomaga zmniejszyć retencję wody i usprawnić lipolizę komórek tłuszczowych. Aby jednak skorzystać z tych korzyści, należy stosować go na wybranym obszarze, a nie na całym ciele. Masaż musi być energiczny, od dołu do góry. Należy jednak pamiętać, że wyniki będą oczywiście ograniczone, jeśli stosowanie tego olejku nie jest związane ze zdrowym stylem życia.

Olejek eteryczny z grejpfruta jest korzystny dla trawienia.

Grejpfrutowy olejek eteryczny działa również na układ trawienny: uważa się, że łagodzi mdłości, stymuluje trawienie i ma właściwości ograniczające uczucie głodu. Aby skorzystać z jego właściwości trawiennych, radzi się, aby po obiedzie i kolacji umieścić jedną do dwóch kropli olejku w odrobinie miodu.

Olejek eteryczny grejpfrutowy: jakie są środki ostrożności dotyczące stosowania?

Większość olejków eterycznych z grejpfruta dostępnych na rynku jest fotouczulająca ze względu na obecność furokumaryn. Substancja ta sprawia, że skóra jest wrażliwa na promienie słoneczne. W celu uniknięcia ryzyka alergii, zaczerwienienia lub oparzenia, zdecydowanie zaleca się, aby nie wystawiać się na działanie promieni słonecznych w dniach następujących po zastosowaniu na odsłoniętych obszarach.

Olejek eteryczny z grejpfruta może być również alergizujący i drażniący. A w czystym użyciu skórnym, jest dermokaustyczny. Dlatego zaleca się rozcieńczenie go w medium kompatybilnym z olejkami eterycznymi, takim jak olej roślinny. Aby ograniczyć ryzyko, co najmniej 24 godziny wcześniej przeprowadza się test skórny, aplikując dwie krople w zgięciu łokcia. Nie pomijaj tego kroku, jest to olej z potencjałem alergizującym. Wreszcie, poleca się nie przekraczać stosowania trzech tygodni, aby uniknąć ewentualnych szkodliwych skutków dla zdrowia.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania grejpfrutowego olejku eterycznego?

Grejpfrutowy olejek eteryczny nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i jest całkowicie przeciwwskazany w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Nie należy go również stosować u dzieci, chyba że w postaci oparów, ale tylko wtedy, gdy nie są obecne w pomieszczeniu.

Ten olejek eteryczny nie jest również zalecany dla astmatyków i epileptyków. W dużych dawkach może być nefrotoksyczny: dlatego jest przeciwwskazany dla osób cierpiących na niewydolność nerek. Przed użyciem olejku eterycznego najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty.

Może Ci się także spodobać

Komputer

Jak zrobić screena? Na smartfonie, tablecie, komputerze – instrukcja

  • 13 maja 2020
Screen zwany inaczej zrzutem ekranu lub screenshotem to nic innego jak obraz tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala go zapisać na dysku w postaci pliku
Huśtawka

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z palet?

  • 13 maja 2020
Meble z palet cieszą się ogromną popularnością, jednak z palet można wykonać nie tylko stolik ogrodowy oraz kanapę, ale i estetyczną huśtawkę. Jak ją zrobić? Krok pierwszy: przygotowanie palet Aby
Komputer

ZOOM – jak zainstalować i jak korzystać z aplikacji?

  • 14 maja 2020
Zoom to bardzo prosta aplikacja do wideokonferencji, która zyskała ogromną popularność wraz z rozpoczęciem się pandemii Covid-19. Okazała się bowiem doskonałym programem do kontaktów między uczniami, studentami i pracownikami, którzy
Mierzeja Helska

Mierzeja Helska – jakie są atrakcje i co warto zwiedzić

  • 16 maja 2020
Mierzeja Helska zwana przez miejscowych krowim ogonem to wąskie, 34-kilometrowej długości pasmo lądu oddzielające dwie zatoki: Gdańską i Pucką. Ciągnące się kilometrami czyste plaże sprawiły, że półwysep już w dwudziestoleciu