Redakcja poleca Zdrowie

Dermatillomania. Jak przestać rozdrapywać wargi?

Usta

Ten zły nawyk jest częścią zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Polega na kompulsywnym drapaniu się lub łapaniu za skórę. Jak więc się go pozbyć?

Istnieje mnóstwo “złych” nawyków urodowych, takich jak obgryzanie paznokci czy rozdrapywanie pryszczy (by wymienić tylko kilka). Trudno jest oprzeć się chęci pozbycia się tego nieestetycznego zaskórnika, zwłaszcza jeśli znajduje się on w szczególnie widocznym miejscu, obgryzaniu paznokci z nudów lub z niepokoju, czy też złuszczaniu martwego naskórka na ustach (co może być jeszcze bardziej widoczne w przypadku szminki). Jednak kiedy te zachowania stają się kompulsywne, że stają się problematyczne. Systematyczne złuszczanie skóry warg może być istotną formą zaburzenia, które nie musi kończyć się na ustach. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć różnicę pomiędzy pozbywaniem się irytującego martwego naskórka, a ciągłą, niekontrolowaną potrzebą robienia tego.

Jak przestać “bawić się” ustami?

Istnieje kilka łatwych, codziennych zmian, które mogą utrudnić ten irytujący nawyk. Po pierwsze, staraj się mieć zajęte ręce. Dzierganie, malowanie lub inne czynności manualne mogą pomóc przekierować nerwową, lub niespokojną energię. Zwiększenie ilości spożywanych witamin i wody pomoże również Twojej skórze zachować zdrowie i nawilżenie (zmniejszając ryzyko spierzchniętych ust, które stają się łatwe do pogryzienia). Kolejny trick? Śledź swoje ataki. Spróbuj zauważyć, co je wywołuje: co myślałeś lub robiłeś w tym czasie? Czy było coś, co sprawiło, że byłeś zdenerwowany, niespokojny lub zmartwiony? Spisanie swoich popędów może pomóc w zrozumieniu i kontrolowaniu zaburzenia.

Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie przestać, pomocna może być również terapia. Podczas terapii behawioralnej ludzie uczą się identyfikować i przewidywać swoje wyzwalacze pociągania za skórę i ostatecznie są w stanie zastąpić zachowania manipulujące skórą bardziej produktywnymi, które zarówno wygaszają destrukcyjne nawyki, jak i pozwalają skórze się zagoić.

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką