Tabata jest odmianą bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. A to, co jest intensywne, zazwyczaj najlepiej działa na spalanie tkanki tłuszczowej i przepalanie zjedzonych wcześniej kalorii. Trening tabata jest idealnym przykładem aktywności interwałowej, nazywanej potocznie interwałami. Jest to wysiłek, który w pewnych momentach zmusza organizm do pracy beztlenowej, przeprowadzanej bez użycia tlenu.

Na dłuższą metę jest to jednak korzystny proces

Oczywiście ciało nie jest w stanie pracować przez dłuższy czas bez tlenu, ale właśnie z tego powodu z założenia tabata jest treningiem krótkim, trwającym maksymalnie kilkanaście minut. A może być jeszcze krótsza! Świetną i intensywną tabatę da się przeprowadzić już w przeciągu pięciu minut i jest to jej spora przewaga nad innymi, bardziej tradycyjnymi formami wysiłku fizycznego. Teraz już nikt nie znajdzie wymówki do tego, by w ogóle się nie ruszać. Nawet ten, kto dysponuje minimalną ilością wolnego czasu, jest w stanie ćwiczyć codziennie, wstając po prostu o te dziesięć minut wcześniej i wykonując szybką tabatę przed porannym prysznicem.

Tabata trening odchudzający jest więc wygodnym i prostym sposobem na zadbanie o sylwetkę. Ćwiczenia można wykonać nawet podczas oglądania telewizji czy słuchania muzyki. Dzięki temu nie będą one aż tak ciężkie. Umysł skupi się na ciekawym programie bądź serialu, podczas gdy ciało w tym czasie będzie wykonywać poważną pracę. Do tego treningu nie jest też potrzebny żaden specjalny sprzęt czy nawet większa ilość wolnego miejsca. Wystarczy mały kawałek podłogi i jakiś zwykły wygodny strój do ćwiczeń. Gotowe treningi tabaty można znaleźć w Internecie. Dzięki temu ćwiczeń nie trzeba samodzielnie wymyślać, bo wystarczy wykonywać je wraz z instruktorami, którzy pokazują je na swoich filmikach, dostępnych w sieci zupełnie za darmo!

W klasycznej tabacie występuje zwykle osiem różnych ćwiczeń

Każde z nich wykonuje się przez ok. 20-30 sekund, pomiędzy nimi robiąc sobie bardzo krótkie przerwy. Trening tabata działa odchudzająco i wyszczuplająco. Pomimo tego, że trwa krótko, potrafi spalić sporo kalorii, bo jest niesamowicie intensywny i wymagający dla ciała.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels