Około 50 roku życia, skóra jest drażniona przez zaburzenia hormonalne. A gdyby tak dostosować nasze rytuały urodowe tak, aby lepiej towarzyszyły temu nowemu etapowi?
Menopauza nie następuje z dnia na dzień. Ten okres, czasami trudny do przeżycia, często rozciąga się na kilka lat. Nazywana perimenopauzą, faza ta wyznacza moment, w którym organizm produkuje mniej estrogenów. Ten wstrząs wpływa nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na Twoją skórę. Jest to jedna z części ciała, która posiada najbardziej wrażliwe receptory na kobiece hormony, dlatego też skóra twarzy jest szczególnie narażona na zmiany hormonalne. Ta rzeczywistość skłoniła wiele marek kosmetycznych do opracowania specjalnych produktów do pielęgnacji skóry.
Skóra nie jest już taka sama: bardziej zaznaczona, bardziej sucha, mniej promienna i mniej napięta, konsekwencje są wielorakie. Czy nadszedł więc czas na zmianę przyzwyczajeń i pielęgnacji w łazience?
Bardziej odżywczy krem
Menopauza prowadzi do dysfunkcji i zmniejszenia produkcji sebum. Potrzebujemy sebum, aby utrzymać dobry film hydrolipidowy na powierzchni skóry. Lipidy pomagają również w naturalny sposób stymulować syntezę kwasów tłuszczowych w skórze. Dlatego zaleca się unikanie zbyt lekkich i niewystarczająco odżywczych produktów do pielęgnacji skóry. Zamiast tego wybieraj kremy bogate w składniki odbudowujące i odżywiające lipidy, takie jak masło shea czy gliceryna.
Odpowiednia dieta
Menopauza to globalny wstrząs, który często wymaga stosowania suplementów diety bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takich jak te na bazie oleju z wiesiołka czy ogórecznika. Oleje te są bardzo korzystne w okresie perimenopauzy i mogą być spożywane w diecie lub stosowane bezpośrednio na skórę. Spożywanie ryb bogatych w kwasy omega-3 pomaga zwalczać uderzenia gorąca, które są również szkodliwe dla skóry.
Oleje roślinne wieczorem
Noc to czas, kiedy skóra jest najpiękniejsza. Swoją maksymalną zdolność do regeneracji komórek osiąga między godziną 23.00 a 2.00. Wykorzystaj ten czas, aby zoptymalizować te naturalne mechanizmy i pomóc jej reaktywować produkcję kolagenu i elastyny, dzięki organicznym olejom roślinnym bogatym w niezbędne kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, takim jak olej lniany.
Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels