Cera trądzikowa zazwyczaj domaga się porządnego oczyszczenia. Zwykłe żele do mycia twarzy raczej jej go nie zapewnią. Nie pomogą także mocne płyny micelarne czy inne środki do demakijażu.

Z zadaniem dogłębnego oczyszczania zanieczyszczonej skóry potrafi poradzić sobie jedynie dobry peeling do twarzy. Należy jednak uważać na to, jakiej jego odmiany używa się na cerze trądzikowej. Niektóre peelingi mogą wręcz pogłębiać jej problemy, zaostrzając m.in. stany zapalne czy nawet powodując wysyp nowych nieprzyjaciół.

Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest szczególnie prosta, ale oczywiście można się jej nauczyć, aby ostatecznie przynosiła ona wyłącznie dobre rezultaty i zapewniała skórze coraz to lepszy wygląd. Wykonywane na niej zabiegi przede wszystkim nie mogą jej szkodzić. Muszą działać efektywnie, ale zarazem na tyle delikatnie, by nie prowadzić do namnażania się niedoskonałości. Na pewno złym wyborem dla cery problematycznej będzie klasyczny peeling ziarnisty. Często doprowadza on do roznoszenia się bakterii na skórze twarzy, które wskutek tego docierają nawet do czystych stref buzi, co kończy się pogorszeniem jej stanu. Mechanicznych peelingów do twarzy można używać tylko wtedy, gdy na skórze nie występują żadne zmiany ropne czy aktywne stany zapalne.

Znacznie lepszym produktem dla cery trądzikowej będzie enzymatyczny peeling do twarzy. Przeważnie świetnie współpracuje on właśnie ze skórą problematyczną, ponieważ nie pogłębia jej problemów. Podczas używania peelingów enzymatycznych należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Jednorazowy zabieg na pewno nie zagwarantuje jakichś spektakularnych efektów, ale jeśli taki kosmetyk będzie używany regularnie (minimum raz w tygodniu), ostatecznie wspomoże on leczenie zmian trądzikowych. Za działanie tego peelingu odpowiadają enzymy, które w dużych ilościach występują w jego składzie. Potrafią przenikać przez wierzchnią warstwę skóry i tym samym oczyszczać ją od środka. Taki enzymatyczny peeling do twarzy nierzadko działa nawet lepiej od tego ziarnistego.

Zdjęcie autorstwa Bennie Lukas Bester z Pexels