Jest taka codzienna sytuacja, która jest obecna w życiu wielu ludzi: Właśnie skończyłeś delektować się pysznym posiłkiem i patrzysz na zlew. Niespodzianka! Sterta brudnych naczyń. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość i przystąpić do ich mycia. Być może właśnie w tym momencie pojawia się pytanie: Ręczne zmywanie czy w zmywarce? Która z tych dwóch metod jest wygodniejsza pod względem oszczędności?

Niektórzy ludzie wolą myć swoje naczynia ręcznie, ale inni wolą praktyczność zmywarki. Niezależnie od preferowanego wyboru między tymi dwiema opcjami, dobrze jest znać wszystkie zalety każdej z nich.

Stwierdzono, że ręczne mycie wymaga prawie 89 litrów wody dziennie. Z tego 52 litry to woda uzdatniana przez system grzewczy. Jest to zatem znaczne marnotrawstwo zarówno wody, jak i energii. Z kolei zmywarki do naczyń zmniejszają zużycie wody do 52 litrów. Już same te liczby wskazują na znaczną przewagę zmywarki. Jakie są inne zalety?

Zalety stosowania zmywarki do naczyń.

1. Jak już wspomnieliśmy, oszczędność wody jest główną zaletą tych systemów. Pozwalają one również na oszczędność czasu, ponieważ dają możliwość umycia wszystkich naczyń w tym samym załadunku.

2. Choć może się to wydawać paradoksalne, zmywarki do naczyń są doskonałą opcją oszczędzania energii. Mimo, że są to urządzenia elektryczne, ich zużycie jest niższe w porównaniu z tradycyjnymi podgrzewaczami wody.

3. Opcja gorącej wody w zmywarce eliminuje zarazki i bakterie z brudu pozostawionego przez resztki jedzenia, które są zaimpregnowane w naczyniach. Może to zapewnić zarówno większą higienę, jak i zdrowie użytkowników.

4. Jeśli chodzi o zdrowie, problemy skórne, zwłaszcza na dłoniach, są znacznie zredukowane. Ponieważ pozbywasz się stosowania agresywnych środków, które mogą pogorszyć i odwodnić skórę.

Porady – jak jeszcze oszczędzać dzięki zmywarce.

Być może powyższe jest wystarczającym powodem, aby podjąć decyzję pomiędzy myciem ręcznym a zmywaniem w zmywarce. Jeśli jednak nadal potrzebujesz ostatecznego bodźca, aby zdecydować się na drugą z tych alternatyw, poniższe zalecenia załatwią sprawę. Chcesz wiedzieć, jak w pełni wykorzystać możliwości swojej zmywarki?

1. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy różnymi typami zmywarek. Najnowocześniejsze zmywarki do naczyń są generalnie energooszczędne lub przyjazne dla środowiska, ponieważ zużywają tylko 1,3 kilowata na godzinę (kW/h). Pozwala to na większe oszczędności w zużyciu wody i energii elektrycznej. Upewnij się, że wybrałeś klasę A+++.

2. Włóż pełny załadunek do zmywarki, wybierając optymalny program zmywania. Takich jak program ECO, który oszczędza około 20% energii elektrycznej i 16% zużycia wody.

3. Unikaj przedwczesnego płukania naczyń i przyborów kuchennych, ponieważ podwaja to zużycie wody. Zabrudzenia można usunąć szpatułką lub serwetkami przed włożeniem do zmywarki.

Jak można zaoszczędzić zmywając ręcznie.

A jeśli pozostajesz przy opcji zmywania ręcznego, mamy też kilka wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić.

1. Odkręcaj kran tylko wtedy, gdy jest to konieczne i używaj tylko niezbędnego ciśnienia. Unikaj marnowania wody!

2. Oddziel naczynia, które wymagają tylko łatwego mycia, od tych, które wymagają więcej mycia. W ten sposób można zarządzać zużyciem wody.

3. Namocz przedmioty z uporczywym tłuszczem na kilka minut. Po pewnym czasie brud będzie znacznie łatwiejszy do usunięcia.

4. Umieść ruszt w odpływie, aby zapobiec zatkaniu rury przez zanieczyszczenia.

Zdjęcie autorstwa Castorly Stock z Pexels