Joga to forma ćwiczeń, która z pozoru nie jest wymagająca i nie męczy. Może taka być, ale bardzo łatwo skomponować za jej pomocą porządny trening wpływający na wszystkie partie ciała. Każda osoba ma szansę skorzystać na jej stosowaniu, trzeba tylko dobrze wybrać dla siebie asany i poziom ich trudności. Joga to bowiem nie tylko ciekawy sposób na urozmaicenie treningu, ale także doskonała okazja do poprawy swojego stanu zdrowia.

Joga nie wymaga biegania czy męczenia się w inny sposób, ale można za jej pomocą ćwiczyć swoją kondycję i siłę. Wiele asan wymaga od osoby ćwiczącej przyłożenia się do zadania, co sprawia, że osoba niedoświadczona cały czas zwiększa swoje umiejętności, nawet jeśli początkowo się męczy. To pierwsze i najoczywistsze efekty, które niesie za sobą korzystanie z tej formy ćwiczeń. Wpływa na każdy element, pod jaki dobierze się zadania. Oznacza to, że może wzmacniać mięśnie albo skupiać się na zwiększeniu rozciągliwości.

Joga pomaga radzić sobie z problemami zdrowotnymi, jakimi jak wypadające z biodra nogi, problemy z rozciąganiem się, a nawet problemy ze wzrokiem. Choć może się to wydawać niesamowite, to asany skupiają się na wielu różnych częściach ciała i sposobie ich funkcjonowania. Stosowanie asan w porozumieniu z rehabilitantem albo trenerem może pomóc zahamować zmiany chorobowe zachodzące w organizmie, albo nawet cofnąć ich destrukcyjny proces. Ważne jest jednak, żeby robić to pod okiem kogoś, kto się na tym zna, aby nie wykonywać zbyt wymagających ćwiczeń i tym samym nie wpaść w jeszcze mniejsze problemy.

To jednak nie wszystko, co może dać komuś joga. Bardzo ważne są też jej właściwości wyciszające. Korzystanie z niej na co dzień wzmacnia ciało, ale daje także przyjemne wytchnienie od rzeczywistości, pozwala uspokoić myśli i skupić się na sobie. Osoby, które regularnie po nią sięgają, mogą spokojnie przygotować się na nadchodzący dzień, uczą się panować nad stresem i coraz są bardziej otwarte na zmiany. To nie zasługa samych ćwiczeń, ale wykonywania ich w sposób odpowiedni, dokładny i regularny. W czasie ćwiczeń można w pełni poddać się swobodnemu nurtowi myśli i nad nimi zapanować.

Zdjęcie autorstwa Burst z Pexels