Redakcja poleca Zdrowie

Plamistość skóry (livedo): przyczyny i różne metody leczenia

nogi

Livedo jest dość powszechnym schorzeniem skóry, w którym występuje rumień pochodzenia naczyniowego. Konkretnie, jest to sieć małych naczyń krwionośnych, które można zobaczyć pod skórą. Szczegółowo wyróżnia się 3 rodzaje livedo.

1. Konstytucjonalne livedo jest zwykle obecne od urodzenia: obserwuje się je szczególnie u dzieci i młodzieży z cienką skórą.

2. Żyła fizjologiczna (lub żyła siatkowata lub livedo reticularis).

3. Rozgałęzione livedo (zwane także livedo racemosa).

Livedo: co je powoduje i jakie są objawy?

Jak wspomniano, konstytucyjne livedo jest zwykle obecne od urodzenia. Jest całkowicie łagodne. Odpowiada to zjawisku naczynioruchowemu, które odnosi się do tonu naczyń krwionośnych i występuje prawie wyłącznie w kontekście zimna.

Livedo reticular  nie jest niepokojące. Zwykle występuje, gdy jest zimno i odpowiada problem skurczów naczyń krwionośnych: tętniczki zwężają się do obiegu krwi do szlachetnych narządów, a to powoduje cętkowanie skóry, wyjaśnia dermatologa. Możemy mieć do czynienia z niewydolnością żylną.

Livedo konstytucyjne i livedo siatkowate objawiają się cętkowaniem na skórze, które przypomina oczka: te oczka są zamknięte, niebiesko-fioletowe i pojawiają się raczej na nogach, od kolana. Cętki te mają tendencję do zanikania wraz ze wzrostem temperatury.

Rozgałęzione livedo (które jest również nazywane livedo racemosa) jest bardziej niepokojące, ponieważ może być patologiczne. Małe naczynia krwionośne są uszkodzone lub mają złogi, co skutkuje cętkowaniem skóry. Przyczyną rozgałęzionego livedo może być choroba autoimmunologiczna, hemopatia (czyli choroba krwi) lub choroba zakaźna (np. wirusowe zapalenie wątroby typu C).

Rozgałęzione livedo charakteryzuje się otwartymi, niebiesko-fioletowymi oczkami w układzie przypominającym drzewo. Wizualnie, można zobaczyć wiszące livedo: są to obszary, które pojawiają się bardziej na udzie lub tułowia.

Livedo: jak się je diagnozuje i jakie są sposoby leczenia?

Livedo nie powinno być mylone z żylakami. Żylaki są proste i mogą być w ulgę: rozwijają się w określonych obszarach (zwłaszcza za kolanami, na udach, na łydkach, itp.) i są związane z uczuciem “ciężkich nóg.

Sprawdź:   Niacynamid. 6 powodów, dla których warto zacząć stosować go w pielęgnacji skóry.

Livedo może być również mylone z zapaleniem skóry głowy. Ten stan występuje, gdy małe naczynia krwionośne są narażone na działanie wysokiej temperatury: w przeszłości, to dotknęło ludzi, którzy spędzili dużo czasu obok pieca, dziś jest obserwowany u ludzi, którzy pracują z komputerem na kolanach. Odpowiada to spalaniu naczyń krwionośnych.

Covid-19, choroba spowodowana zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, może prowadzić do objawów dermatologicznych przypominających livedo. Jest to konsekwencja dysfunkcji układu odpornościowego.

Diagnoza

Diagnozę livedo stawia się najpierw na podstawie badania klinicznego i wywiadu z pacjentem: chodzi o rozróżnienie między łagodnym livedo a patologicznym livedo. Badania biologiczne (w szczególności: morfologia krwi, poszukiwanie przeciwciał, pomiar szybkości sedymentacji, elektroforeza białek) pozwalają na ustalenie przyczyny patologicznego livedo.

Zabiegi

W przypadku livedo konstytucyjnego i livedo siatkowatego leczenie polega na utrzymywaniu ciepła i uważaniu na zimno, szczególnie w zimie. W przypadku niewydolności żylnej można wdrożyć specjalne leczenie. W przypadku rozgałęzionego livedo, leczenie odpowiada leczeniu przyczyny.

Zdjęcie autorstwa Burst z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką