Święta Bożego Narodzenia to czas absolutnie magiczny dla każdego z nas. Jest to dzień, w którym chrześcijanie oczekują na przyjście Jezusa Chrystusa, natomiast dla pozostałych jest to czas dni wolnych przeznaczonych na odpoczynek. Najważniejszym aspektem poza tym religijnym jest to, że możemy być razem w gronie rodzinnym. Co jest w tym czasie prawdziwą tradycją? Czego nie może zabraknąć podczas kolacji? Postanowiliśmy to dokładnie sprawdzić i zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Dzielenie się prezentami

Prezenty są stałym elementem Wigilii. To właśnie „Pierwsza Gwiazdka” symbolizuje to, że można zasiąść do stołu, ale zanim się to stanie, to przeważnie domownicy składają sobie drobne upominki. Mają one na celu pokazanie, że jesteśmy przywiązani do siebie i chcemy dla siebie jak najlepiej. Jaki powinien być idealny prezent? Przede wszystkim z serca. To jest najważniejsze, by pamiętać, że czasem nie cena ma znaczenie, ale sam fakt podarowania czegoś, co będzie tej drugiej osobie sprawiało przyjemność.

Śpiewanie kolęd

Jednym z istotniejszych aspektów Wigilii jest śpiewanie kolęd. To właśnie ich dźwięki są uspokajające i pokazują, że tak naprawdę na świat przyszedł ktoś ważny – Zbawiciel, Jezus Chrystus w osobie człowieka. Każda z kolęd ma swój magiczny charakter, aczkolwiek akcentują inne rzeczywistości. I tak dla przykładu, kolęda „Gdy śliczna panna” pokazuje rzeczywistość widzianą oczyma Maryi, w której to jest biednie, zimno, ale najważniejsze jest ciepło, które Maryja daje małemu Jezuskowi. Innym przykładem jest kolęda „A wczora z wieczora”, w której to jest większa rytmika i śpiewamy o samym fakcie narodzenia Jezusa i jej wydźwięk jest tylko i wyłącznie pozytywny.

Kolacja wigilijna

Kolacja wigilijna to punkt kulminacyjny, bez którego Wigilia nie ma sensu. Nie może też zabraknąć tradycyjnych potraw jak barszcz z uszkami, pierogi czy smażonej ryby. Oczywiście, w zależności od regionu i kraju czasami jada się różne inne rzeczy, natomiast fakt biesiadowania przy stole liczy się aż nadto. Niektórzy nawet cały dzień nie jedzą nic, tylko i wyłącznie po to, żeby wieczorem zajadać się pysznymi potrawami. Naszym zdaniem jak najbardziej warto czekać.

Zdjęcie autorstwa Nicole Michalou z Pexels