Porady Redakcja poleca

Jak bronić się przed nadmiernym kupowaniem?

zakupy

Kupowanie dla wielu osób staje się nawykiem, który pozwala zabić czas, znaleźć sposób na spędzenie miłego wieczoru z rodziną albo znajomymi, albo reakcja na impuls, kiedy widzi się coś ładnego albo przeceny. To problem coraz większej ilości osób, nawet w Polsce, która wciąż nie ochłonęła po napływie nowych możliwości, które daje wolny rynek. Niestety przyszły czasy, które zmuszają klientów do bronienia się przed nadmiernym kupowaniem.

Zrób listę tego, co masz

Część wydatków, które ponosi się niepotrzebnie, powstaje dlatego, że w zasadzie nie zdajemy sobie sprawy z tego, co posiadamy. W sklepie spożywczym kupuje się dodatkową butelkę oleju, bo za chwilę skończy się ta, którą używamy, ale na miejscu okazuje się, że ostatnio zrobiło się już zapas. Aby uniknąć takich wpadek, dobrze jest zapisywać sobie, co się posiada i na bieżąco uzupełniać tę listę, kiedy coś się wykańcza albo właśnie się kupiło. Takie działanie nie kosztuje ogromnych nakładów pracy, listę spokojnie można prowadzić w formie cyfrowej i przechowywać w chmurze tak, żeby dostęp do niej miał każdy domownik.

Kupuj to, co nie zniszczy się zbyt szybko

Czasami nadmierne kupowanie wiąże się z cyklem życia posiadanych przez klientów produktów. Być może właśnie przez to, że ubrania psują się szybciej albo szybciej zużywa się narzędzia, cały czas ma się wrażenie, że ma się ich za mało, co skłania do niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Sposobem na ten problem jest kupowanie lepszych gatunkowo produktów, szczególnie kiedy chodzi o przedmioty, których używa się często i intensywnie. Czasami jednorazowy wydatek może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem, niż kupowanie co kilka miesięcy tego samego, wadliwego i szybko wykańczającego się przedmiotu.

Wychodź na spacer tam, gdzie nie ma pokus

Jeśli kupowanie jest dla Ciebie sposobem na zabicie czasu, przy najbliższej okazji postaraj się omijać te miejsca, które przyciągają twój wzrok. Wyjdź na spacer do parku, wyłącz dane komórkowe, żeby nie dostawać ciągłych informacji o promocjach i okazjach. Kupowanie pod wpływem impulsu nie zawsze jest w pełni do wyeliminowania z życia i jeśli ma się z nim problem, to pierwszym krokiem do zapanowania nad nim jest uwolnienie się od najważniejszych pokus. Jeśli wie się, że obecność sklepów albo tanich towarów w zasięgu ręki zachęca do zakupu, należy ich unikać, bez względu na to, jak trudne na początku może się to wydawać.

Sprawdź:   7 sposobów, aby zaoszczędzić na kosmetykach

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy