Ciało ludzkie to wielka maszyna, która jak każda inna składa się z części: w tym przypadku są to ważne dla życia narządy, które są odpowiedzialne za wykonywanie określonych funkcji, a następnie za łączenie się w różne układy.

W tym kontekście jedzenie, które spożywasz odgrywa fundamentalną rolę, ponieważ może znacząco pomóc organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu, a ciało posiada mechanizmy samoregulujące, które pozwalają mu eliminować toksyny i radzić sobie z czynnikami zewnętrznymi, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Jednym z nich jest detoksykacja, którą omówimy poniżej.

Czym są toksyny i dlaczego ważne jest ich wyeliminowanie?

Toksyny to substancje organiczne, szkodliwe dla organizmu, które mogą być obecne w środowisku, w niektórych produktach kosmetycznych i chemicznych, a nawet w wysoko przetworzonej żywności, która prawie zawsze zawiera konserwanty i dodatki. Jednakże organizm może również wytwarzać toksyny endogenne, które prawie zawsze są produktem niepełnego lub nieprawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.

Wysoki poziom toksyn, czyli przeciążenie toksynami, wiąże się ze stresem komórkowym, który może objawiać się zmęczeniem, brakiem energii, problemami trawiennymi, brakiem koncentracji w codziennych zadaniach i ogólnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Detoksykacja

Oczywiście, ciało ma narządy takie jak wątroba, nerki, skóra i wszystkie te należące do układu trawiennego w ogóle do eliminacji toksyn. Proces ten znany jest jako detoksykacja. Mówiąc prościej, organizm wykorzystuje własne środki do filtrowania i usuwania szkodliwych czynników, które wpływają na jego funkcjonowanie.

Skóra jest największym organem ciała i służy jako główna bariera ochronna przed czynnikami toksycznymi ze środowiska, zapobiegając ich przedostawaniu się do organizmu. Oprócz zapobiegania przedostawaniu się toksyn do organizmu, może je również eliminować przy pomocy gruczołów łojowych i potu.

Wątroba, której główne funkcje obejmują regulację poziomu związków chemicznych we krwi i wydzielanie żółci, odgrywa kluczową rolę w przekształcaniu toksyn w substancje mniej toksyczne i bardziej rozpuszczalne, co ułatwia ich późniejsze usuwanie.

Nerki natomiast pełnią rolę swoistego filtra dla krwi, która następnie pozbywa się toksyn poprzez wydalanie moczu.

Z kolei układ pokarmowy odpowiada za wchłanianie składników odżywczych, uzyskanych ze spożywanych pokarmów. Podczas tego procesu i działań metabolicznych organizmu wytwarzane są odpady, które są eliminowane w postaci kału.

Jak można wzmocnić detoksykację?

Jedzenie jest „paliwem” dla organizmu. Z nich czerpiesz makro- i mikroelementy niezbędne do wszystkich funkcji fizjologicznych Twojego organizmu, dostarczają Ci energii potrzebnej do wzrostu, stąd tak ważne są rodzaje spożywanych pokarmów.

Poza estetycznym lub powierzchownym punktem widzenia, rodzaje spożywanych pokarmów, ich właściwości i jakość mogą przekładać się na pozytywne lub negatywne aspekty dla zdrowia.

Dzięki zbilansowanej diecie, która spełnia wymagania żywieniowe, których potrzebujesz, możesz znacząco pomóc swojemu organizmowi w pobudzeniu naturalnej detoksykacji. Ponadto, istnieją pewne detox żywności, które są bardziej korzystne niż inne dla tego zadania. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej naturalne i najmniej przetworzone pokarmy są najbardziej korzystne.

Naturalni sprzymierzeńcy detoksu i ich korzyści.

Zielona herbata.

Ułatwia trawienie pokarmów i zmniejsza retencję płynów spowodowaną nadmiernym spożyciem pokarmów bogatych w sód. Pomaga w redukcji miejscowego tłuszczu w wątrobie, stymulując funkcje wątroby.

Skrzyp.

Roślina bogata w krzem i potas, oczyszcza krew, zwalcza kamienie nerkowe, a jej funkcje moczopędne zmniejszają również zatrzymywanie płynów w organizmie.

Brzoza.

Jego właściwości moczopędne pomagają zmniejszyć retencję płynów w organizmie, pomagając nerkom odfiltrować toksyny i niepożądane metale, które będą wydalane z moczem.

Karczoch.

Wspomaga produkcję żółci. Sprzyja eliminacji toksyn, a także kwasu moczowego.

Zdjęcie autorstwa Vegan Liftz z Pexels