Redakcja poleca Zdrowie

Czy kapusta kiszona jest zdrowa dla flory jelitowej?

kapusta

Żaden narząd nie jest obecnie badany tak intensywnie jak jelito i jego bakterie. Naukowcy ostrzegają, że jest jeszcze za wcześnie, aby korzystać z tych odkryć.

Czy kapusta kiszona wspomaga florę jelitową?

Niektórzy eksperci zalecają spożywanie jak największej ilości „żywej” żywności, która naturalnie zawiera żywe bakterie: marynowane warzywa, takie jak kimchi lub kapusta kiszona , jogurt i kefir, kombucha, surowe mleko i ser z mleka surowego. Jednak nie ma na ten temat danych naukowych. Pokarm bogaty w żywe bakterie może teoretycznie przyczynić się do bogatszej w gatunki, a tym samym zdrowszej mikroflory.

Poszczególne bakterie mogą przetrwać proces trawienia

Wiadomo na przykład, że dzieci pijące surowe mleko mają znacznie mniejsze ryzyko rozwoju alergii, astmy i infekcji – ale przyczyny tego nie są jasne. Nie wiadomo, ile bakterii w pożywieniu przeżywa proces trawienia.

Bakterie żyjące w jelicie jakoś by to zrobiły. Istnieją również przesłanki, że nawet poszczególne składniki bakterii mogą wpływać na organizm gospodarza.

Jakie są zalety probiotyków?

Żywe mikroorganizmy nazywane są probiotykami, które spożywane w wystarczających ilościach sprzyjają zdrowiu. Preparaty, które rzekomo zawierają takie „przyjazne” bakterie, generują miliardową sprzedaż. Nie jest jasne, na ile są przydatne.

W większości przypadków korzyści zdrowotnych nie można było udowodnić. Wybór bakterii w takich preparatach zależał od tego, czy są one odporne na działanie kwasów żołądkowych i żółciowych oraz czy można je łatwo hodować, a nie od udowodnionej korzyści. Duża część mikroflory jelitowej nie może być hodowana poza jelitami.

W wielu badaniach sponsorowanych przez producentów zaobserwowano jednak pozytywne działanie określonych probiotyków, np. w przypadku infekcji, alergii, lęków, a nawet zaburzeń pamięci. W duńskiej metaanalizie stwierdzono, że niektóre preparaty mogą pomóc w walce z zespołem jelita drażliwego i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Należy zauważyć, że szczep bakterii, który działa przeciw biegunce, nie jest automatycznie skuteczny w walce z alergiami.

Sprawdź:   Dieta, która dba o zęby

Wbrew założeniom probiotyki nie zmieniają na stałe mikrobioty. Spekuluje się, że mogą działać w inny sposób, na przykład poprzez interakcję z istniejącymi bakteriami lub utrzymywanie w ryzach chorobotwórczych zarazków.

Czy możesz być dawcą bakterii jelitowych?

Przeniesienie mikroflory od zdrowego dawcy jest z powodzeniem stosowane w leczeniu, ciężkiego bakteryjnego zapalenia jelit. Zdrowa mikrobiota jelitowa przekształca kwas żółciowy w taki sposób, że hamuje aktywność.

W pojedynczych przypadkach leczono nią również pacjentów z jelitami drażliwymi. Kiedyś procedura była bardzo złożona: pacjent otrzymał sondę do jelita cienkiego przez endoskop.

Następnie stolec musiał zostać pobrany od odpowiedniego dawcy i możliwie szybko przetworzony i podany pacjentowi przez sondę. W międzyczasie jednak udało się wyprodukować preparaty do podawania doustnego: bakterie mikrobioty jelitowej są izolowane i umieszczane w kapsułkach. Można je zamrażać i przechowywać przez wiele miesięcy. Oznacza to, że możliwe jest również leczenie ambulatoryjne. Według wstępnych wyników badań zamrożone bakterie są tak samo skuteczne jak świeże.

Zdjęcie autorstwa ELEVATE z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką