Hiszpania to kraj słońca, wina i korridy, to również na jej terenie położony jest Kraj Basków – hiszpańska wspólnota autonomiczna na północy. Baskonia posiada własny język, swoje zwyczaje i kuchnię, która zdobywa żołądki i serca tych, którzy chcą jej spróbować.
Oto 10 ciekawostek – Kraj Basków:
1. Na Baskonią składają się prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmowana powierzchnia wynosi 7,3 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jej stolicą jest Vitoria-Gasteiz. Hymn nosi tytuł „Gora ta Gora”. Kraj Basków graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem od zachodu, od południa z La Rioją, a od wschodu z Nawarrą i Francją. Nazwa w języku baskijskim brzmi Euskadi.
2. Ustrój wspólnoty regulowany jest przez konstytucję Hiszpanii z 1978 rokuoraz Statut Autonomiczny Kraju Basków uchwalony przez Kortezy Generalne 22 grudnia 1979 roku – nazywa się go Statutem z Guerniki.
3. Największe miasta to stolica, Vitoria-Gasteiz, oraz San Sebastian, skąd pochodzi pyszny sernik baskijski, oraz Bilbao, centrum biznesu i gospodarki. To do nich najczęściej przyjeżdżają turyści chcący poznać wspólnotę i trochę inną Hiszpanię.
4. Puente Bizkaia to most gondolowy wzniesiony ponad rzeką Nervion. Zaprojektowany przez Alberta Palacio, jednego z uczniów Gustawa Eiffla, zbudowany został w 1893 roku, by ulec zniszczeniu w 1937 roku. Jego odbudowa miała miejsce w 1941 roku, od tego czasu jest stale w użytku. W 2006 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
5. Wysepka Gaztelugatxe znajdują się na północ od Bilbao, zachęca do zwiedzania i wejścia do niewielkiej kapliczki Ermita de San Juan, której budowę szacuje się na IX-X wiek. Wyspę ze stałym lądem łączy jedynie krótki odcinek drogi położonej w całości na skałach.
6. Część naukowców uważa, iż język baskijski jest najstarszym na świecie. Nie jest spokrewniony z żadnych językiem indoeuropejskim, brakuje źródeł, które mogłyby pomóc stwierdzić, kiedy i jak wykształcił się ten język. Poza Baskami posługują się nim również inni mieszkańcy Hiszpanii, a pojedyncze słowa wpisały się na stałe w język hiszpański.
7. Lauburu, czyli dosłownie „cztery głowy”, to symbol Euskadi, dawniej używany był również przez Celtów, Wizygotów oraz Germanów. Wielu ludziom kojarzy się przez swój wygląd ze swastyką.
8. Vitoria i jej okolice stanowią miejsce akcji powieści z „Trylogii Białego Miasta”, których autorką jest Eva García Sáenz de Urturi.
9. Tradycyjnymi potrawami kuchni baskijskiej są: marmitako – danie z tuńczyka, kokotxas – potrawka rybna, txuletón – słynny baskijski stek.
10. Klub piłkarski Athletico Bilbao wśród swoich zawodników ma jedynie piłkarzy o baskijskim pochodzeniu.
Zdjęcie autorstwa Enric Cruz López z Pexels