Podróże Redakcja poleca

Ciekawostki o Kraju Basków

Kraju Basków

Hiszpania to kraj słońca, wina i korridy, to również na jej terenie położony jest Kraj Basków – hiszpańska wspólnota autonomiczna na północy. Baskonia posiada własny język, swoje zwyczaje i kuchnię, która zdobywa żołądki i serca tych, którzy chcą jej spróbować.

Oto 10 ciekawostek – Kraj Basków:

1. Na Baskonią składają się prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmowana powierzchnia wynosi 7,3 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jej stolicą jest Vitoria-Gasteiz. Hymn nosi tytuł „Gora ta Gora”. Kraj Basków graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem od zachodu, od południa z La Rioją, a od wschodu z Nawarrą i Francją. Nazwa w języku baskijskim brzmi Euskadi.

2. Ustrój wspólnoty regulowany jest przez konstytucję Hiszpanii z 1978 rokuoraz Statut Autonomiczny Kraju Basków uchwalony przez Kortezy Generalne 22 grudnia 1979 roku – nazywa się go Statutem z Guerniki.

3. Największe miasta to stolica, Vitoria-Gasteiz, oraz San Sebastian, skąd pochodzi pyszny sernik baskijski, oraz Bilbao, centrum biznesu i gospodarki. To do nich najczęściej przyjeżdżają turyści chcący poznać wspólnotę i trochę inną Hiszpanię.

4. Puente Bizkaia to most gondolowy wzniesiony ponad rzeką Nervion. Zaprojektowany przez Alberta Palacio, jednego z uczniów Gustawa Eiffla, zbudowany został w 1893 roku, by ulec zniszczeniu w 1937 roku. Jego odbudowa miała miejsce w 1941 roku, od tego czasu jest stale w użytku. W 2006 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Wysepka Gaztelugatxe znajdują się na północ od Bilbao, zachęca do zwiedzania i wejścia do niewielkiej kapliczki Ermita de San Juan, której budowę szacuje się na IX-X wiek. Wyspę ze stałym lądem łączy jedynie krótki odcinek drogi położonej w całości na skałach.

6. Część naukowców uważa, iż język baskijski jest najstarszym na świecie. Nie jest spokrewniony z żadnych językiem indoeuropejskim, brakuje źródeł, które mogłyby pomóc stwierdzić, kiedy i jak wykształcił się ten język. Poza Baskami posługują się nim również inni mieszkańcy Hiszpanii, a pojedyncze słowa wpisały się na stałe w język hiszpański.

Sprawdź:   11 ciekawostek o kotach

7. Lauburu, czyli dosłownie „cztery głowy”, to symbol Euskadi, dawniej używany był również przez Celtów, Wizygotów oraz Germanów. Wielu ludziom kojarzy się przez swój wygląd ze swastyką.

8. Vitoria i jej okolice stanowią miejsce akcji powieści z „Trylogii Białego Miasta”, których autorką jest Eva García Sáenz de Urturi.

9. Tradycyjnymi potrawami kuchni baskijskiej są: marmitako – danie z tuńczyka, kokotxas – potrawka rybna, txuletón – słynny baskijski stek.

10. Klub piłkarski Athletico Bilbao wśród swoich zawodników ma jedynie piłkarzy o baskijskim pochodzeniu.

Zdjęcie autorstwa Enric Cruz López z Pexels

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Rotoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

  • 9 maja 2020
Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec
Komputer

Jak zrobić screena? Na smartfonie, tablecie, komputerze – instrukcja

  • 13 maja 2020
Screen zwany inaczej zrzutem ekranu lub screenshotem to nic innego jak obraz tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala go zapisać na dysku w postaci pliku