Jesteśmy narodem, który lubi celebrować uroczystości, szczególnie w gronie najbliższej rodziny. Na chrzciny, komunie i wesela potrafimy wydawać fortuny i równie wielkie pieniądze otrzymywać z powrotem w postaci prezentów. Tylko kupienie czegoś ciekawego wcale nie jest łatwe i zbyt często nawet cenne rzeczy nie są docenione, a po kilku latach po prostu tracą na wartości. Jeśli chcemy wydawać pieniądze, róbmy to z głową i kupujmy prezenty inwestycyjne, które rokują na wzrost wartości wraz z upływem czasu. Co wybrać?

1. Dobry alkohol

Butelka alkoholu to dobrze widziany prezent, szczególnie w męskim gronie. Tylko nie każdy zdaje sobie sprawę, że równie dobrze może to być prezent inwestycyjny i nie chodzi to o prestiżowe wina, które trzeba przechowywać w specjalistycznych warunkach. Czasem wystarczy odrobina szczęścia, by trafić na rocznik szampana czy whisky, który zyska na wartości lub po prostu marka stanie się modna. Tak stało się choćby ze zwykłym Macallanem, od kiedy zaczął go pijać James Bond. Tak, właśnie ten James Bond.

2. Złoto

Jedno jest pewne, w długim terminie to idealna inwestycja. Wręczamy sobie bardzo chętnie biżuterie, ale zdecydowanie bardziej zyskowny jest czysty kruszec, czyli monety bulionowe lub sztabki. Taka moneta podarowana z okazji komunii na tym etapie może zachwycić mniej od quada, ale bądź pewien, że chrześniak pomyśli o tobie ciepło, gdy spienięży ją w momencie gromadzenia kapitał na wkład własny do pierwszego mieszkania.

3. Banknoty, znaczki, monety

Co jakiś czas wypuszczane są limitowane serie znaczków, banknotów czy okolicznościowych monet. Bardzo często, gdy pojawiają się na rynku, są zupełnie niedrogie, za to z czasem ich wartość potrafi znacząco rosnąć. To nie tylko doskonała inwestycja, ale przedrę wszystkim motor do budowania pasji, która może stać się pomysłem na życie.

4. Nieruchomości

Zgadza się, to raczej nie jest drobny prezent, ale mogą o nim pomyśleć rodzice, którzy chcą zabezpieczyć przyszłość dziecka, czy chrzestni, którzy i tak zwykle wręczają spore prezenty z okazji wesel. Zwłaszcza że nikt nie mówi o tym, że musi to natychmiast być nowe mieszkanie. Równie cenna może się okazać działka pod miastem czy garaż na osiedlu. Naprawdę, jeszcze dwa lata temu nikt by nie pomyślał, za jak wielkie kwoty będą sprzedawane dawne działki „pracownicze”.

5. Auta

Rzadki samochód, nawet w kiepskim stanie to doznały prezent dla nastolatka. Takie auto nie tylko z czasem stanie się zabytkowym samochodem kolekcjonerskim, ale też to wspaniały sposób, na to, by znaleźć wspólny temat ze zbuntowaną młodzieżą.

6. Sztuka

To ulubiona inwestycja alternatywna i chyba to żadne zaskoczenie, dla tych, którzy śledzą rynek. Właściciele Banksego nie musieli długo czekać na sukces finansowy. Oczywiście nikt nie każe nam od razu stawiać na renomowane działa i nazwiska, ale warto dać szansę młodym, wchodzącym na rynek artystom i życzyć im powodzenia. Nie tylko pomożemy im wtedy, gdy tego potrzebują, ale też możemy mieć nadzieje na spore zyski.

7. Książki

To zawsze fajny prezent, a jeśli do tego wybierzemy publikacje o tematyce finansowej, jest spora szansa, że rozbudzimy zainteresowanie zarządzaniem pieniędzmi i inwestowaniem. Równie dobrze możemy podejść do tematu od drugiej strony i postawić na kolekcjonerskie wydania: stare druki, pierwsze egzemplarze czy komiksy – klasyki.

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels