Redakcja poleca Zdrowie

5 zasad zdrowego podejścia do odchudzania

diet

Czujesz, że rzeczywiście w końcu nadszedł ten moment, w którym wypadałoby rozprawić się ze swoimi zbędnymi kilogramami. Rzeczywiście zawsze warto to zrobić. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest warunkiem do zachowywania właściwego zdrowia, a choć może ci nie zależeć aż tak bardzo na wyglądzie, to na pewno zależy ci na tym, by żyć jak najdłużej i jak najdłużej zachowywać pełną sprawność oraz wysoki poziom energii. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak powinno wyglądać zdrowe odchudzanie. A może raczej zdrowe podejście do odchudzania. Nie będziemy bowiem skupiać się na wartościach odżywczych diety, a na tym, jak powinno się do tej diety podchodzić i jak ją traktować.

1 – Myśl o sobie

Często jest niestety tak, że decyzję o odchudzaniu podejmuje się pod wpływem czyichś słów – słów osoby z zewnątrz. Tobie te kilogramy wcale aż tak bardzo nie przeszkadzają, ale już kilkukrotnie otrzymałeś negatywny komentarz na temat swojego wyglądu i dlatego też zacząłeś zastanawiać się nad tym, czy przypadkiem nie powinieneś przejść na jakąś dietę. Nie można jednak chudnąć dla kogoś. Nie powinno się pozbywać zbędnych kilogramów po to, by przypodobać się partnerowi albo znów poczuć się atrakcyjnym w oczach partnerki. Oczywiście to zawsze może być jakaś dodatkowa motywacja, ale jeżeli ty nie będziesz chciał szczerze schudnąć dla samego siebie, nikt ci w tym nie pomoże i żadne słowa z zewnątrz tego nie zmienią.

2 – Ustal cel

Stosowanie diety odchudzającej, gdy nie ma się przed oczami żadnego celu, bywa mało efektywne. Bezpieczne odchudzanie musi być odchudzaniem powolnym, ale mimo tego warto założyć sobie, jaką ilość kilogramów chce cię tracić w określonym czasie. Taka przeciętna uniwersalna wartość to jakiś jeden kilogram na jeden lub dwa tygodnie diety. Ustalaj więc sobie różne cele i kontroluj to, czy udaje ci się je osiągać. Jeżeli tak się nie dzieje, oznacza to, że plan działania nie jest do końca dobry, a w takim przypadku trzeba go zmienić, by znów ruszyć dalej.

Sprawdź:   TOP 5 zalet suplementacji kreatyną

3 – Stwórz plan

Ten podpunkt łączy się oczywiście z poprzednim. Gdy już bowiem masz ustalony pierwszy cel diety, jesteś w stanie dopasować do niej odpowiedni plan działania, który do tego celu cię doprowadzi. Stwórz sobie idealną dietę. Jeżeli nie wiesz, jak to się robi, poproś o pomoc doświadczonego dietetyka, z którego usług możesz skorzystać nawet przez Internet, zamawiając jeden z odchudzających jadłospisów za cenę jakichś stu czy maksymalnie dwustu złotych. Następnie udaj się na zakupy, przygotuj sobie zapasy zdrowej żywności i koniecznie zaopatrz się w spore ilości wody. Usuń z domu wszystko to, co mogłoby cię kusić (o ile mieszkasz sam i możesz to zrobić). Jeżeli natomiast zdrowe odchudzanie chcesz połączyć z jakimiś treningami, jest to dobry moment na to, by o nich też pomyśleć i przy okazji tworzenia planu dietetycznego ułożyć też jakiś plan ćwiczeń.

4 – Mów o diecie otwarcie

Jeżeli nie masz na to ochoty, nie musisz opowiadać wszystkim wkoło, jak ci idzie to całe bezpieczne odchudzanie i jakie efekty już osiągnąłeś, czyli ile kilogramów udało ci się stracić, ale nie staraj się tego przed nikim ukrywać, bo na takich tajemnicach na pewno dobrze nie wyjdziesz. Wsparcie jest przecież bardzo ważne. Możesz otrzymać niezwykłą pomoc od bliskich ci osób, jeżeli tylko o to poprosisz. A jednak ważne jest to, abyś nie został poczęstowany mega kalorycznym ciastem, gdy tylko zajedziesz do rodziny na kawę. Inni ludzie naprawdę są w stanie zrozumieć twoje starania. Mówiąc o swojej diecie, możesz też przy okazji natrafić na kogoś, kto również się odchudza i postanowi cię w tym wspierać.

5 – Dbaj o motywację

W trakcie odchudzania na pewno zdarzą ci się te gorsze momenty i to właśnie to, jak przez nie przejdziesz, zadecyduje o efektywności i pomyślności całego przedsięwzięcia. Dbaj o swoją motywację, ale tych drobnych wpadek nie traktuj jak sromotnej porażki. Możesz upadać wielokrotnie, ale najważniejsze jest to, abyś za każdym razem wstawał i wracał na dobre tory, kontynuując bezpieczne i zdrowe odchudzanie.

Sprawdź:   Dieta grejpfrutowa - ile można schudnąć oraz jaki jest jadłospis

Zdjęcie autorstwa Oleksandr Pidvalnyi z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką