Wartostrada jest to ścieżka pieszo-rowerowa wykonana z podłoża asfaltowego, która ciągnie się wzdłuż Warty i Cybiny w granicach miasta Poznania, po obu stronach rzeki. Jest ona stale wydłużana o nowe odcinki, a obecnie liczy już sobie przynajmniej kilkanaście kilometrów.
Stała się już teraz jednym z ulubionych miejsc Poznaniaków, doskonałym do uprawiania rozmaitych sportów: szczególnie biegania, jazdy na rowerze czy też jazdy na rolkach. Sprzyja temu doskonała jakość równiutkiego asfaltu, a także wyłączenie z ruchu samochodowego. Dodatkowy klimat tworzy też otoczenie: stały widok na koryto Warty i położone nad nim zabudowania. Łącznie Wartostrada pozwala pokonać odcinek od Mostu Królowej Jadwigi aż do Parku Szelągowskiego (wzdłuż Warty) oraz do Mostu Lecha (wzdłuż dopływu Warty, a więc Cybiny). Ścieżka biegnie w bezpośredniej bliskości Ostrowa Tumskiego, a więc wyspy, na której położone są najciekawsze oraz najcenniejsze zabytki w stolicy Wielkopolski. Stały widok na Katedrę towarzyszy zresztą wszystkim zmierzającym Wartostradą w kierunku północnym.
W okresie letnim tereny nadwarciańskie licznie zapełniają się świętującą wolny czas i piękną pogodę młodzieżą. Licznie rozpalane są grille, działają bary i drobne restauracje, a obszerne tereny trawnika nad Wartą wyłączone są z zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nic więc dziwnego, że wielu poznańskich studentów właśnie Wartę kojarzy ze swoimi najlepszymi imprezami, które dodatkowo odbywały się w specyficznym, plenerowym klimacie.
Wzdłuż rzeki Warty znajduje się także wiele parków, które będą dodatkową opcją dla spacerowiczów, biegaczy lub rowerzystów. Wyróżnić należy wspomniany już Park Szelągowski położony na północ od ścisłego centrum, do którego głównych atrakcji należy znajdująca się tam miejsca plaża nad Wartą. Ciekawą opcją jest także Park Stare Koryto Warty, który jest swego rodzaju łącznikiem między terenami nadwarciańskimi a Starym Miastem, a dokładniej ulicą Garbary. Nieco bardziej na południe położony jest natomiast inny teren zielony – park Tadeusza Mazowieckiego.