Gdyby ocean nosił twoje imię- Tahereh Mafi

  Jest rok 2001, USA, i co najgorsze, 11 września, a właściwie kilka tygodni po zamachu. Ameryka nadal żyje wspomnieniami z tego tragicznego dnia, w którym terroryści zniszczyli samolotami World Trade Center. W tym czasie Amerykanie pałają szczególną nienawiścią do muzułmanów i osób, które pochodzą z Bliskiego Wschodu. 

  Główną bohaterką w książce “Gdyby ocean nosił twoje imię” jest Shirin, która mimo tego, że urodziła się w Stanach Zjednoczonych, to w jej żyłach płynie irańska krew, jej rodzice pochodzą z Iraku, i Shirin musi nosić specjalny strój, który jasno mówi o jej pochodzeniu, co jej nie ułatwi życie, zwłaszcza w 2001 roku. 

  Shirin jest nastawiona na wiele agresywnych ataków, nie tylko w szkole, ale również na ulicy. Ludzie ciągle ją atakują, obwiniając za zamach terrorystyczny, mimo że Shirin nie tylko w nim nie uczestniczyła, ale również potępia takie działania, ponieważ nie mają one nic wspólnego z jej religią i jej wyznaniami. Dodatkowo ojciec Shirin często awansuję, co zmusza całą ich rodzinę do przeprowadzki w coraz lepsze dzielnice, wśród białych ludzi, i do zmian szkół, więc nasza główna bohaterka, nie ma nawet czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu, ponieważ, szybko musi je zmieniać. 

  Shirin chcąc zapomnieć o swoich problemach, otacza się muzyką, której w kółko słucha, a także breakdancem. Dodatkowo w jej życiu pojawia się Ocean. 

  Ocean James jest białym chłopakiem, który pracuję wraz z Shirin nad projektem z biologii, i co najgorsze dla bohaterki, Ocean jest zafascynowany swoją nową partnerką, i chce ją lepiej poznać. Mimo tego, że Shirin jak najmocniej chce wypchnąć ze swojego chłopaka ze swojego życia, te nie daję z wygraną, i chce się zaprzyjaźnić z Shirin. 

Tahereh Mafi- zadebiutowała książką “Dotyk Julii”, która doczekała się dodatkowych dwóch kontynuacji, ponieważ Czytelnicy pokochali ją na całym świecie, i to w różnym przedziale wiekowym. Tahereh jest pisarką, która ma korzenie amerykańsko-irańskie. 

Zdjęcie autorstwa Aline Viana Prado z Pexels