Wiele osób uważa, że czyszczenie szklanej płyty kuchennej na gaz ziemny jest bardzo skomplikowane. Ale czy tak jest? Jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać, nie wymaga dużo czasu i wysiłku, a co najlepsze: nie potrzebujesz drogich produktów, których składniki chemiczne uszkadzają wykończenie szkła. Dlatego w tym przewodniku wyjaśniamy, jak czyścić płytę gazową, a także kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o powierzchnię, aby przedłużyć jej żywotność. Do dzieła!

Pielęgnacja powierzchni.

Szklana powierzchnia płyty grzewczej jest wprawdzie bardzo wytrzymała, ale nie jest odporna na zarysowania i uszkodzenia. Zwróć więc uwagę na te wskazówki.

    1. Za każdym razem, gdy rozlejesz jakiś płyn, staraj się go wytrzeć jak najszybciej, aby nie przywarł do powierzchni i nie utrudniał czyszczenia. Unikaj tego jednak, gdy piec jest włączony, bo możesz się poparzyć. Wyłączyć palniki i odczekać kilka minut, aż ostygnie.

    2. Jeśli palniki i ruszty uległy zamoczeniu, należy je dokładnie wysuszyć przed włączeniem płyty: ciepło powstające podczas gotowania w kontakcie z wilgocią niszczy emalię ochronną.

    3. Staraj się usunąć wszystkie ślady zanieczyszczeń, aby zapobiec ich utknięciu w otworach palnika, co może spowodować nierównomierne spalanie płomienia.

    4. Przed zapaleniem pieca należy sprawdzić, czy jest on wilgotny i czy wszystkie palniki są wolne od przeszkód, aby nie trzeba było ich czyścić na bieżąco.

    5. Należy uważać, aby nie doszło do nagłych zmian temperatury. Dobrym przykładem jest rozlanie wody z lodem na gorącą płytę. Może to spowodować zmiany w materiale i skrócić jego żywotność.

    6. Unikaj używania produktów ściernych, takich jak wybielacze czy cytryny, które uszkadzają powierzchnię i plamią szkło.

    7. Nie używać metalowych gąbek. Można porysować szkło.

Jeśli masz uporczywe zabrudzenia, mamy dla Ciebie idealny sposób na wyczyszczenie palników Twojej szklanej płyty gazowej.

    1. Podgrzać wodę w rondelku.

    2. Kiedy jest bardzo gorąca, dodaj jedną dziesiątą octu (tzn. jeśli podgrzałeś 250 ml wody, 25 ml octu to odpowiednia ilość).

    3. Dodaj kilka łyżek stołowych wodorowęglanu. Ponieważ woda jest gorąca, a ocet jest rozcieńczony, to nie zrobi „efektu wulkanu” z projektów szkolnych.

    4. Włóż palniki do rondelka i pozwól im się gotować przez około 45 minut.

    5. Następnie należy je wysuszyć, a jeśli pozostaną na nich ślady zabrudzeń, można je zeskrobać zużytą szczoteczką do zębów lub aluminiową gąbką. Należy jednak robić to bardzo ostrożnie, aby ich nie porysować.

Wskazówki dotyczące czyszczenia płyty gazowej.

Chociaż nikt nie lubi zbytnio planu sprzątania, wymaga to czasu. Nie ma sensu się spieszyć, więc poświęć na to dobrych kilka minut i zwróć uwagę na te wskazówki dotyczące czyszczenia płyty gazowej.

    1. Czyścić szklaną płytę gazową, gdy jest zimna: w ten sposób uniknie się nagłych zmian temperatury, które mogłyby uszkodzić materiał lub poparzyć użytkownika.

    2. Wyczyść powierzchnię miękką gąbką zanurzoną w wodzie z mydłem. Jeśli plamy są bardzo uporczywe, można pozostawić je do namoczenia na kilka minut. Unikaj wybielaczy i innych silnych środków chemicznych.

    3. Jeśli kratki są wyposażone w gumowe podkładki, należy upewnić się, że nie poluzują się one podczas czyszczenia.

    4. Należy zwrócić szczególną uwagę na pokrętła, aby uniknąć wymazania legendy i późniejszej niewiedzy, które pokrętło odpowiada danemu palnikowi.

    5. Możesz również zastosować proszek z sody oczyszczonej i pozostawić go na około 15 minut. Następnie przetrzeć szklaną płytę gazową wilgotną ściereczką.

    6. Użyj używanej szczoteczki do zębów do otworów palnika.

    7. Wysuszyć szklaną płytę kuchenną ściereczką z mikrofibry, aby nadać jej lśniące, nieskazitelne wykończenie.

Czy chcesz łatwiej czyścić swoją szklaną płytę gazową? Zalecamy, aby w przyszłości po każdym zakończeniu gotowania na płycie krótko ją wyczyścić. Innymi słowy, za każdym razem, gdy gotujesz, powinieneś przetrzeć wszystkie powierzchnie wilgotną szmatką po umyciu przyborów kuchennych. W ten sposób czyścisz szklaną płytę gazową bez większego zamieszania, zapobiegając gromadzeniu się brudu i osadzaniu się tłuszczu. 

Możesz to robić codziennie, a jeśli chcesz dokładniejszego czyszczenia, możesz to robić raz w tygodniu, korzystając ze wszystkich wskazówek wymienionych powyżej. Ważne jest również, aby przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzać konserwację zapobiegawczą: elementy sterujące, palniki, otwory i przyłącza powinny być sprawdzane pod kątem usterek, aby uniknąć wypadków w przyszłości.

Dzięki tym wskazówkom wyczyścisz swoją szklaną płytę gazową bez wyrywania sobie włosów z głowy, za pomocą produktów, które z łatwością znajdziesz w domu, przy minimalnym wysiłku i z fenomenalnym efektem końcowym.

Zdjęcie autorstwa Torsten Dettlaff z Pexels