Podróże Redakcja poleca

Niezwykłe budowle. Most Brooklyński

Most Brooklyński

Jest jedną z najpiękniejszych budowli świata oraz symbolem Nowego Jorku. Zachwyca swą historią i konstrukcją, trwałością oraz unikalnym otoczeniem. Most Brooklyński, pięknie wkomponowany w wielkomiejską scenerię, to wyjątkowy zabytek techniki i jedna z tych konstrukcji, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Nowym Jorku. Co warto wiedzieć na temat tej wyjątkowej konstrukcji?

Brooklyn i Manhattan połączone niezwykłym mostem

W 1883 roku Brooklyn i Manhattan połączone zostały wyjątkowym mostem. Most Brooklyński, słynny Brooklyn Bridge, z znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju Nowego Jorku, szybko też stał się jednym z najważniejszych symboli tego miasta. Ten niezwykły most wiszący zachwyca swymi rozmiarami oraz materiałem, z jakiego został on w znacznej mierze wykonany. W chwili, gdy budowano tę wyjątkową konstrukcję, zgrzewane żelazo nie było jeszcze zbyt popularne. Most wzbudzał zatem spore zainteresowanie już w XIX stuleciu, intryguje zresztą do dziś.

Niezwykłe wymiary, zadziwiające rozwiązania

Całkowita długość mostu wynosi ponad tysiąc metrów, a jego wieże wznoszą się na wysokość ponad 80 metrów ponad powierzchnię rzeki. Ten ruchliwy most każdego dnia pokonują tysiące samochodów, jednak jest on przystosowany i do potrzeb pieszych i rowerzystów. Im bezpieczną przeprawę na drugi brzeg rzeki ułatwia specjalna kładka, zawieszona na wysokości ponad 5 metrów. Pod nią znajduje się ruchliwa jezdnia, składająca się sześciu pasów ruchu. Do dziś most ten zachwyca. To unikalny zabytek techniki, który we współczesnym Nowym Jorku w dalszym ciągu radzi sobie doskonale. Trzeba zobaczyć ten obiekt podczas pobytu w tym wielkim mieście, warto pokonać słynną kładkę i spojrzeć na Manhattan z tej perspektywy. Dlaczego? Bo taki widok robi wyjątkowe wrażenie.

Most Brooklyński był największym dziełem Augusta Roeblinga – projektanta znanego m. in. dzięki budowie wiszącego mostu nad Niagarą oraz inicjatora produkcji lin plecionych z drutu. Patrząc dziś na jeden z najpotężniejszych mostów świata, wspomnijmy i tego człowieka – inicjatora nowych rozwiązań oraz projektanta, który wykroczył poza wyznaczone granice.

Zdjęcie autorstwa Chris Molloy z Pexels

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Rotoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

  • 9 maja 2020
Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec
Komputer

Jak zrobić screena? Na smartfonie, tablecie, komputerze – instrukcja

  • 13 maja 2020
Screen zwany inaczej zrzutem ekranu lub screenshotem to nic innego jak obraz tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala go zapisać na dysku w postaci pliku