Piękny makijaż wymaga dobrego utrwalenia, aby móc cieszyć się nim jak najdłużej. Najprostszy sposób, aby takie utrwalenie osiągnąć, to dobry puder. Jak jednak wybrać ten idealny?
W drogeriach mamy przecież całą gamę kosmetyków: puder prasowany, puder sypki, puder mineralny, puder matujący albo nawilżający… Łatwo się w tym pogubić! Najlepiej stosować się do kilku sprawdzonych, prostych zasad.
Kolor pudru ma znaczenie!
Bezpiecznym wyborem, niezależnie od konsystencji kosmetyku, będzie puder transparentny. Używając go, zyskasz pewność, że nie zmieni kolorów nałożonych wcześniej kosmetyków: korektora i podkładu. Jeśli jednak podkład, którego użyłaś nie jest idealnie dobrany do twojej karnacji, puder może pomóc. Jeśli podkład jest zbyt żółty, wybierz puder w odcieniu brzoskwiniowym, aby nieco ochłodzić kolor podkładu. Jeśli zaś użyte kosmetyki są zbyt chłodne, wpadające w różowe tony, dobrym wyborem będzie puder o odcieniu żółtym, np. puder bananowy.
Puder matujący czy nawilżający?
Jeśli chcesz, aby makijaż utrzymał się bardzo długo albo masz cerę przetłuszczającą się, najlepiej sprawdzi się puder mocno utrwalający, matujący. Dla cer dojrzałych i wrażliwych, najlepiej wybierać puder nawilżający, który nie podkreśli suchych skórek i dodatkowo zadba o cerę.
Uwaga na krzemionkę!
Jeśli makijaż robisz głównie po to, aby pięknie wyglądać na zdjęciach, uważaj na puder z krzemionką w składzie! Taki kosmetyk będzie wyglądał naturalnie i promiennie na twarzy, ale na zdjęciu da efekt “ducha”, czyli… wybieli nam twarz! Lepiej do zdjęć sprawdzi się puder na bazie talku.
Puder pod oczy i na twarz
Cerom wrażliwym zwykle poleca się wypróbowanie pudru mineralnego. Jeśli natomiast problem wrażliwości Cię nie dotyczy, z powodzeniem możesz przetestować dowolny puder. Pamiętaj jedynie o tym, że często lepiej innego kosmetyku użyć na delikatną okolicę pod oczami, a innego na resztę twarzy. Jest to o tyle istotne, że dobrze dobrany, delikatny puder pod oczy wygładzi tę okolicę i zapobiegnie zbieraniu się korektora. Puder zbyt “ciężki”, matujący natomiast podkreśli niechciane zmarszczki, a dodatkowo niepotrzebnie obciąży delikatną skórę wokół oczu. W efekcie zmarszczki zobaczymy szybciej niż same byśmy tego chciały.