Bardzo ważnym wydarzeniem w dziejach Polski był chrzest, który odbył się oczywiście w roku 966. Zazwyczaj słyszy się jednak, iż było to bardzo ważne wydarzenie pod względem religijny. Rzeczywiście tak było, ale jednak ważniejszy niż religijny był aspekt polityczny. Można byłoby się tutaj zdziwić, bo przecież przyjęcie chrztu oznaczało po prostu przyjęcie nowej wiary, prawda? Otóż tak. Nie był to jednak jedyny, ani też najważniejszy powód, dla którego Mieszko I postanowił przyjąć chrzest.
Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest?
Jak zapewne wszyscy wiedzą, warunkiem podjęcia przez Mieszka chrztu był jego ślub z czeską księżniczką Dobrawą. To też nie jest jednak główny powód, dla którego chrzest Polski został przyjęty. Co ciekawe, więcej było argumentów przeciw niż za przyjęciem ślubu. Dlaczego? Otóż między innymi, co najważniejsze, Mieszko doskonale wiedział, iż kiedy przyjmie chrzest, wywoła w swoim państwie wielki bunt, gdyż ludność nie będzie chciała przyjmować nowej, całkiem obcej wiary i rezygnować ze swoich wielu różnych bogów.
Każdy władca nie chce przecież buntu w swoim kraju, prawda? Dlaczego więc Mieszko świadomie się na to naraził? Otóż w tamtych latach organizowane były misje chrystianizacyjne, między innymi w formie bitew. Nie chcąc przyjąć chrztu, prawdopodobnie Mieszko naraziłby się więc na wojnę, głównie ze strony zdecydowanie silniejszych państw niż Polska. Dodatkowo też, przyjęcie chrztu dodawało Polsce sojusznika, a więc skoro Mieszko przyjął chrzest z ramienia Czech, zyskał sobie bardzo mocnego sojusznika w postaci silnego i dobrze uzbrojonego państwa.
W tym momencie, w razie jakiejkolwiek wojny czy bitwy, Polska miała pomoc ze strony czeskiej. To właśnie polityczny aspekt przyjęcia chrztu był tym najważniejszy i dlatego Mieszkowi tak bardzo zależało na jego przyjęciu. Samo przyjęcie chrztu samo w sobie jako zmiana wiary, a także warunek, jaki musiał spełnić, czyli ślub z księżniczką, wszystko to było tylko pobocznymi kwestiami.
Zdjęcie autorstwa Kaboompics .com z Pexels