Redakcja poleca Zdrowie

Guzek płucny: objawy, operacja, leczenie.

Guzek płucny

Guzek w płucu nie musi być rakiem!

Guzek płuca: o czym dokładnie mówimy?

Po pierwsze: guzek to mała kuleczka. Guzek płucny jest nieprawidłowością w tkance płucnej, która może być widoczna na tomografii komputerowej lub ewentualnie na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej. Guzki w płucach mają okrągły lub owalny kształt: mierzą od 1 do 3 centymetrów średnicy. Powyżej tej wielkości nie mówimy już o guzku, ale o masie.

Guzki w płucach mogą być odkryte na dwa sposoby: albo przypadkowo, podczas badania klatki piersiowej lub jamy brzusznej (z górnymi odcinkami brzucha w celu wykrycia patologii układu pokarmowego) przeprowadzonego z innego powodu, albo podczas badania przesiewowego w kierunku raka płuc.

Warto wiedzieć: większość guzków w płucach jest łagodna. Krótko mówiąc: nie wszystkie guzki w płucach są równoznaczne z rakiem! W większości przypadków występuje tylko jeden guzek płucny. Rzadziej, guzków płucnych może być kilka.

Guzek płuca: jakie są najczęstsze przyczyny?

W zdecydowanej większości przypadków guzki w płucach są łagodne.

1. Przyczyna zakaźna.

Na przykład histoplazmoza (jest to choroba zakaźna wywoływana przez grzyb: dotyka w szczególności osoby pracujące w kontakcie z drobiem, pracowników budowlanych, ogrodników i ogrodniczki, osoby żyjące w kontakcie z nietoperzami. Histoplazmoza jest na szczęście rzadka w Europie) lub zapalenie płuc (tj. infekcja tkanki płucnej, wywołana przez wirusy lub bakterie) może prowadzić do powstania guzka płucnego.

2. Przyczyna naczyniowa.

Nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych przebiegających przez ścianę płuc mogą prowadzić do powstania naczyniowego guzka płucnego.

3. Przyczyna zapalna.

Niektóre przewlekłe choroby zapalne mogą powodować powstawanie guzków płucnych. Dotyczy to w szczególności reumatoidalnego zapalenia stawów, patologii (zasadniczo kobiecej), która prowadzi do stopniowego niszczenia stawów. W reumatoidalnym zapaleniu stawów guzki płucne są pozastawowymi zmianami układowymi.

4. Łagodna przyczyna nowotworu.

Na przykład hamartoma jest najczęstszym nienowotworowym guzem płuc. Jest to nowotwór chrzęstny, który może potencjalnie rozwijać się u każdego. Nazywany jest również łagodnym guzem oskrzelowo-płucnym.

Sprawdź:   Alergia na pluskwy. Objawy, profilaktyka, zabiegi medyczne

5. Przyczyna złośliwa.

Rak płuc może powodować powstanie guzka płucnego. Mogą również wystąpić przerzuty nowotworowe do płuc, na przykład w kontekście raka jelita grubego.

Guzek płucny: jakie są badania diagnostyczne i sposoby leczenia?

Kiedy guzek płuca jest znaleziony (zwykle na tomografii komputerowej) i w zależności od kontekstu, w którym został znaleziony (przypadkowo lub podczas badania przesiewowego raka płuc), skan PET będzie wykonywany w pierwszej kolejności. Skan PET pozwala stwierdzić, czy guzek płucny jest aktywny, czy nie. Innymi słowy, możemy zobaczyć, czy guzek ewoluuje: czy rośnie, czy zmienia kształt? 

W zależności od wyników badania PET i jeśli guzek nie jest bardzo głęboki, można wykonać fibroskopię: polega ona na wprowadzeniu do oskrzeli pacjenta małej kamery w celu uwidocznienia guzka i pobrania próbki (biopsji). Jeśli guzek znajduje się w pobliżu żeber, można zamiast tego wykonać nakłucie przezklatkowe: wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.

Guzek płuca: jakie są metody leczenia?

Jeśli jest to hamartoma, nie stosuje się żadnego leczenia. Jeśli jednak guzek zostanie uznany za niepokojący, może zostać zaplanowana operacja chirurgiczna w celu jego usunięcia.

Co to jest niepokojący guzek płucny?

Niepokojące guzki w płucach mają kilka cech charakterystycznych: częściej występują u osób palących, mierzą ponad 2 centymetry średnicy, mają morfologię spikulowaną (gwiaździstą) i szybko się rozwijają (podwajają swoją wielkość w czasie krótszym niż 400 dni). Szczegółowo rzecz ujmując, guzek płuca charakterystyczny dla raka płuca jest nadaktywny.

Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką