O ile kwestia odpadów elektronicznych jest od lat tematem, o którym dużo się pisze w poważnych mediach, a temat ten zaczyna być mało interesujący dla bulwarówki, która zawsze chętnie dyskutuje o najnowszych wyczynach przemysłu samochodowego, o tyle ta biodegradowalna bateria będzie poważnym uzupełnieniem biodegradowalnej elektroniki, która jest w trakcie opracowywania!

Produkty biodegradowalne

Bateria biodegradowalna może być również łatwo wyprodukowana przy użyciu drukarki 3D i specjalnego tuszu. Rozwiązanie, które zapowiada się jako niezwykle prosty w realizacji, ale również bardzo trwałe. Specjalne atramenty wykonane są z nanowłókien celulozy i nanokrystalitów celulozy oraz węgla w postaci sadzy, grafitu i sadzy aktywowanej. Aby to wszystko upłynnić używa gliceryny, wody i dwóch różnych rodzajów alkoholu. Plus szczypta soli kuchennej dla przewodnictwa jonowego.

Tysiące cykli

Aby zbudować funkcjonalny superkondensator z tych składników, potrzebne są cztery warstwy, z których wszystkie wychodzą z drukarki 3D jedna po drugiej: elastyczne podłoże, warstwa przewodząca prąd, następnie elektroda i wreszcie elektrolit. Całość jest następnie składana jak kanapka, z elektrolitem w środku.

To, co się wyłania, to cud ekologiczny. Stworzony w laboratorium mini kondensator może przechowywać energię elektryczną przez wiele godzin i może już zasilać mały zegar cyfrowy. Może on wytrzymać tysiące cykli ładowania i rozładowania oraz lata przechowywania, nawet w temperaturach poniżej zera, a także jest odporny na ciśnienie i wstrząsy.

Czy wkrótce pojawią się prawdziwie zielone produkty high-tech?

Podczas gdy niektórzy stale mieszają nieprawdy i dokonują uproszczonych skrótów myślowych ten przykład pokazuje, że badania umożliwią uczynienie technologii informacyjnych i komunikacyjnych znacznie bardziej ekologicznymi, a ich efektywność energetyczna zawsze się poprawiała.

Naukowcy i firmy już porozumiały się w sprawie różnych jednorazowych produktów elektronicznych, które pozostawiają wątpliwości, takie jak tranzystory lub ekrany, które są całkowicie lub częściowo biodegradowalne. Takie wysiłki, w połączeniu z bardziej inteligentnym początkowym projektem i prawdziwą polityką recyklingu tych produktów.

Photo by Roberto Sorin on Unsplash