Redakcja poleca Technologia

Biodegradowalna bateria wspiera zieloną elektronikę!

Biodegradowalna

O ile kwestia odpadów elektronicznych jest od lat tematem, o którym dużo się pisze w poważnych mediach, a temat ten zaczyna być mało interesujący dla bulwarówki, która zawsze chętnie dyskutuje o najnowszych wyczynach przemysłu samochodowego, o tyle ta biodegradowalna bateria będzie poważnym uzupełnieniem biodegradowalnej elektroniki, która jest w trakcie opracowywania!

Produkty biodegradowalne

Bateria biodegradowalna może być również łatwo wyprodukowana przy użyciu drukarki 3D i specjalnego tuszu. Rozwiązanie, które zapowiada się jako niezwykle prosty w realizacji, ale również bardzo trwałe. Specjalne atramenty wykonane są z nanowłókien celulozy i nanokrystalitów celulozy oraz węgla w postaci sadzy, grafitu i sadzy aktywowanej. Aby to wszystko upłynnić używa gliceryny, wody i dwóch różnych rodzajów alkoholu. Plus szczypta soli kuchennej dla przewodnictwa jonowego.

Tysiące cykli

Aby zbudować funkcjonalny superkondensator z tych składników, potrzebne są cztery warstwy, z których wszystkie wychodzą z drukarki 3D jedna po drugiej: elastyczne podłoże, warstwa przewodząca prąd, następnie elektroda i wreszcie elektrolit. Całość jest następnie składana jak kanapka, z elektrolitem w środku.

To, co się wyłania, to cud ekologiczny. Stworzony w laboratorium mini kondensator może przechowywać energię elektryczną przez wiele godzin i może już zasilać mały zegar cyfrowy. Może on wytrzymać tysiące cykli ładowania i rozładowania oraz lata przechowywania, nawet w temperaturach poniżej zera, a także jest odporny na ciśnienie i wstrząsy.

Czy wkrótce pojawią się prawdziwie zielone produkty high-tech?

Podczas gdy niektórzy stale mieszają nieprawdy i dokonują uproszczonych skrótów myślowych ten przykład pokazuje, że badania umożliwią uczynienie technologii informacyjnych i komunikacyjnych znacznie bardziej ekologicznymi, a ich efektywność energetyczna zawsze się poprawiała.

Naukowcy i firmy już porozumiały się w sprawie różnych jednorazowych produktów elektronicznych, które pozostawiają wątpliwości, takie jak tranzystory lub ekrany, które są całkowicie lub częściowo biodegradowalne. Takie wysiłki, w połączeniu z bardziej inteligentnym początkowym projektem i prawdziwą polityką recyklingu tych produktów.

Photo by Roberto Sorin on Unsplash

Może Ci się także spodobać

Tablet Samsung

Czekamy na kolejny świetny tablet Samsung!

  • 22 stycznia 2020
Samsung zapowiedział, że już wkrótce zaprezentuje najnowszy tablet, który – tak jak jego poprzednik – ma zachwycić użytkowników. Miłośnicy nowych technologii, dziennikarze, a także inni producenci urządzeń mobilnych czekają na
Motorola

Nowe smartfony od Motoroli: motorola edge+ i motorola edge

  • 22 kwietnia 2020
Szukasz zaawansowanych technologii łączących wszystkie najistotniejsze kategorie w jednym urządzeniu? Co powiesz na szybką łączność 5G, dynamiczny wyświetlacz prezentujący realistyczny obraz, niezrównane funkcje fotograficzne, zupełnie bezprecedensowy dźwięk i najpojemniejszą baterię
Polaroid

Polaroid powraca!

  • 24 kwietnia 2020
W dobie cyfrowych aparatów i smartfonowych selfie niewiele osób spodziewało się, że na rynku pojawi się nowy Polaroid. Wydawało się, że era analogowych aparatów miała już swój kres, jednak Polaroid
Serwer

Fog computing – mgła obliczeniowa dla miast

  • 1 maja 2020
W 2017 roku przetwarzanie danych w fog computing, czyli tak zwanej mgle obliczeniowej, zaczęło zwiększać efektywność systemów chmurowych. Przeniesienie niektórych obciążeń w mgle na urządzenia końcowe na brzegu sieci przyniosło