Dom i ogród Redakcja poleca

Alergia na pluskwy. Objawy, profilaktyka, zabiegi medyczne

robak

Pluskwy praktycznie zniknęły z naszych domów, ale w ostatnich latach ponownie się rekolonizują. Te małe pasożyty gryzą i są trudne do upolowania. Jak je rozpoznać i pozbyć się ich?

Co to jest pluskwa?

Pluskwy to małe pasożytnicze owady, które żyją w ciemnych pomieszczeniach z dala od światła. Są one widoczne gołym okiem i zazwyczaj są brązowe. Nie skaczą ani nie latają, a ich żywotność wynosi prawie 6 miesięcy. Czasami można je dostrzec przez ich odchody, małe czarne kropki na materacu, listwy lub pęknięcia w podstawie łóżka, drewno łóżka, listwy przypodłogowe, lub narożniki ścian. Pluskwy zostawiają na materacu również drobne plamki krwi podczas gryzienia. Kolejną wskazówką jest to, że nie tolerują światła i uciekną przed nim. Pluskwy mogą przetrwać kilka miesięcy bez jedzenia. Gdy ugryzą człowieka, wstrzykują mu antykoagulant i środek znieczulający, który czyni ugryzienie bezbolesnym.

Jak rozpoznać ugryzienie?

Ukąszenia pluskiew są całkiem dobrze rozpoznawalne: są małymi czerwonymi kropkami, zazwyczaj w grupach 3 lub 4, które zaczynają swędzić. Zazwyczaj znajdują się one na odsłoniętych miejscach, takich jak stopy, ręce lub cokolwiek wystającego z piżamy. Pluskwy generalnie nie powodują choroby i nie powodują reakcji alergicznych.

Jak przenoszone są pluskwy?

Pluskwy uwielbiają podróżować, lubią się chować na przykład w walizkach w hotelach. Czepiają się też ludzi, którzy noszą je w odwiedzanych przez siebie łóżkach.

Jakie zabiegi?

Na ugryzienia pluskiew nie są potrzebne żadne leki. Jednak jeśli swędzenie jest trudne do zniesienia, możliwe jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych.

Jak uniknąć pluskiew?

1. W domu:

a. należy unikać zagracania przestrzeni, aby zmniejszyć liczbę miejsc, w których mogą się ukryć pluskwy;

b. ubrania używane prać w temperaturze powyżej 60°C, suszyć w suszarce bębnowej w najgorętszym cyklu przez co najmniej 30 minut lub mrozić;

Sprawdź:   5 wskazówek, aby rzadziej chodzić do kosmetyczki na zabiegi depilacyjne

c. przed wniesieniem do domu należy oczyścić meble zabrane z ulicy lub ze sklepów z używanymi urządzeniami grzewczymi na sucho.

2. W hotelu:

a. nie należy kłaść bagażu na podłodze ani na łóżku: przechowuj go na sprawdzonym wcześniej regale bagażowym;

b. nie należy kłaść ubrań na łóżku lub w szafie przed ich dokładnym zbadaniem;

c. sprawdzić łóżko: materac, zamki błyskawiczne, szwy, tapicerkę, za i wokół zagłówka;

d. sprawdzić meble i ściany: ramy mebli i tapicerkę, używając czegoś z twardym narożnikiem, np. karty kredytowej.

3. Po powrocie z podróży:

a. upewnij się, że w bagażu nie ma pluskiewek, nigdy nie kładź ich na łóżkach lub krzesłach, ani w ich pobliżu;

b. zdejmij ubranie i zbadaj rzeczy osobiste;

c. ubrania i tkaniny należy prać w gorącej wodzie (w miarę możliwości 60°),niezależnie od tego, czy były noszone, czy nie;

d. nieprasowane elementy z tkaniny należy podgrzewać w suszarce w najwyższej możliwej temperaturze przez 30 minut;

e. odkurzyć walizki – natychmiast wyrzucić worek do odkurzacza do szczelnie zamkniętego worka foliowego.

Pozbycie się pluskiewek

Im większe zarażenie, tym więcej robaków przenosi się do innych pomieszczeń w rezydencji i do innych mieszkań. Więc jak pozbyć się pluskiew?

1. Prać w pralce w temperaturze ponad 60°C w celu wyeliminowania dorosłych i jaj. Ubrania wyprane w ten sposób powinny być przechowywane w szczelnych torbach foliowych do momentu zakończenia zarażenia.

2. Suszyć w suszarce bębnowej (tryb gorący przez co najmniej 30 minut).

3. Wysokotemperaturowe czyszczenie parą w temperaturze 120°C niszczy wszystkie stadia powstawania pluskiew w zakamarkach lub na tkaninach tapicerskich.

4. Odkurzanie (za pomocą drobnej dyszy odkurzacza) jaj i młodych osobników. Bądź ostrożny, odkurzacz nie zabija owada, który mógłby wyjść z torby później. Następnie zamknij torbę, zawiń ją w plastikową torbę i wrzuć do zewnętrznego pojemnika. Nie zapomnij wyczyścić kanału odkurzacza wodą z mydłem lub środkiem czyszczącym przeznaczonym do użytku domowego.

Sprawdź:   Guzek płucny: objawy, operacja, leczenie.

Photo by Juan Pablo Mascanfroni on Unsplash

Może Ci się także spodobać

Cebula i czosnek

Cebula na zdrowie, czyli jakie dolegliwości leczy

  • 14 stycznia 2020
Cebula jest jednym z najłatwiej dostępnych i najzdrowszych warzyw. Jej stosowanie na różnego rodzaju infekcje skraca czas trwania choroby. Warzywo chroni przed zaparciami, oczyszcza organizm, wzmacnia serce i reguluje poziom
Ramka na zdjęcia

Co włożyć do ramek czyli oryginalne dekoracje do domu

  • 12 marca 2020
Ramki do zdjęć mogą bez przeszkód posłużyć do wykonania wielu prostych i oryginalnych dekoracji ściennych. Jakie przedmioty można w nich umieszczać? Kartki urodzinowe i pocztówki Jeżeli otrzymało się wyjątkową kartkę
Kulki

Jak stworzyć zabawkę sensoryczną?

  • 25 marca 2020
Dzieci potrzebują stymulacji zmysłów, aby prawidłowo się rozwijać. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju mózgu u niemowląt są zabawki sensoryczne. Tego typu zabawkę bez trudu można wykonać samodzielnie w domu. Zabawka
Elektryk

Domowa instalacja elektryczna – jak korzystać z szybkozłączek?

  • 22 kwietnia 2020
Szybkozłączki to przydatny element instalacji elektrycznej, który służy do łączenia różnych przewodów. Dzięki szybkozłączkom można w kilka minut podłączyć lampę lub dokonać innej modyfikacji bądź naprawy instalacji elektrycznej we własnym