Chakalaka jest znanym daniem kuchni północnoafrykańskiej. Wyrazisty smak, doskonały aromat i bogactwo warzyw to powody, dla których warto włączyć danie do wegańskiego menu. Potrawa dostarcza wielu witamin, rozgrzewa w chłodne dni, ułatwia trawienie i pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. Jak przygotować chakalakę?
Składniki na 2 porcje:
– 1 czerwona papryka,
– 1 zielona papryka,
– 1 papryczka chili,
– 1 puszka pomidorów krojonych,
– 1 cebula,
– 1 puszka fasolki czerwonej, białej lub groszku zielonego,
– 300 g marchewki,
– 2 ząbki czosnku,
– 2 łyżki oliwy z oliwek,
– kawałek imbiru (około 5 cm),
– 1 łyżeczka curry,
– 1 łyżeczka suszonego tymianku
– sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie
Chakalaka to danie, które przygotowuje się bardzo szybko, wyłącznie w jednym garnku. Chętnie przygotowują je zabiegane osoby, którym brakuje czasu, by gotować przez kilka godzin dziennie. Chakalaka jest odpowiednia na wegańską, ciepłą kolację bądź jako dodatek do obiadu. Chakalakę można podać także w czasie rodzinnego spotkania – weganie mogą zjeść ją bez dodatku mięsa, a pozostali goście z kawałkiem grillowanego kurczaka, indyka lub wołowiny.
By ugotować smaczną chakalakę, należy przygotować garnek z grubym dnem. Wlewa się do niego oliwę, a następnie smaży się cebulę pokrojoną w kostkę i czosnek pokrojony w plasterki. Następnie ściera się imbir na małych oczkach tarki. Gdy cebula się zeszkli, dodaje się połowę startego imbiru, pokrojoną w kostkę papryczkę chili (bez pestek) oraz curry i tymianek. Składniki miesza się razem i gotuje przez około 1 minutę. Marchew ściera się na tarce na wiórki, dodaje do garnka i smaży 2-3 minuty. Kolejnym krokiem jest dodanie pokrojonych w kosteczkę papryk. Wszystkie składniki smaży się 5 minut, dodając w międzyczasie sól, pieprz i resztę imbiru. Na koniec wlewa się do garnka pomidory z puszki oraz odcedzony groszek lub fasolę. Potrawę miesza się i gotuje jeszcze przez 3-4 minuty. Po tym czasie danie jest gotowe i można od razu wykładać je na talerze.
Zdjęcie – Vegan Liftz z Pexels