W ostatnich latach mówi się przede wszystkim o zanieczyszczeniu powietrza w miastach smogiem. Miasta zmagają się jednak z drugim poważnym problem, którym jest tak zwane zaśmiecenie światłem. Prowadzone są eksperymenty, mające na celu zmniejszenie nasilenia tego negatywnego zjawiska.
Skutki zaśmiecenia światłem
Według szacunków w samej Kalifornii od 30 do 60 procent energii przeznaczonej do oświetlania ulic jest trwonione. Koszty wytwarzania prądu rosną, a mieszkańcy miast zmagają się z wieloma dodatkowymi problemami. Zanieczyszczenie światłem powoduje, że w metropoliach nie widzi się gwiazd na niebie, a organizmy ludzkie zaczynają źle pracować. Dochodzi do rozstroju gospodarki hormonalnej. W największym stopniu zaburzona jest produkcja melatoniny, chroniącej przed zachorowaniem na nowotwory. Nadmiar światła sprzyja również cukrzycy i otyłości.
Odwrót od „prześwietlania” miast
W krajach rozwiniętych coraz częściej porusza się temat zmniejszenia ilości światła na ulicach. Belgowie postanowili wyłączyć reflektory na autostradach, natomiast w Oss w Holandii testowano fotoluminescencyjną farbę do malowania poziomych pasów. Farba działa w sposób analogiczny jak fluorescencyjne naklejki lub blat zegarka. W ciągu dnia pasy na jezdni absorbują światło słoneczne, a po zmroku delikatnie się jarzą. Podobne farby wykorzystują Amerykanie do malowania living lab, czyli skrzyżowań łączących trasy rowerowe z ulicami. Takie oznakowanie ma służyć usunięciu zbędnych latarni ulicznych i zwiększeniu bezpieczeństwa rowerzystów oraz kierowców. Obecnie eksperymentowi przygląda się Federal Highway Administration. Jeżeli jego wyniki będą interesujące, podobne skrzyżowania pojawią się w całej Ameryce, a być może również poza jej granicami.
Można przypuszczać, że w najbliższych latach naukowcy wymyślą kolejne technologie pozwalające zmniejszyć zaśmiecenie światłem, którego skutki odczuwają wszyscy mieszkańcy metropolii w krajach rozwiniętych. Problem „prześwietlania” miast nasila się, dlatego jego rozwiązanie jest priorytetem dla wielu państw, jeżeli chodzi o ochronę środowiska.