Technologia Zdrowie

Walka z zaśmieceniem światłem w miastach

światło miasto

W ostatnich latach mówi się przede wszystkim o zanieczyszczeniu powietrza w miastach smogiem. Miasta zmagają się jednak z drugim poważnym problem, którym jest tak zwane zaśmiecenie światłem. Prowadzone są eksperymenty, mające na celu zmniejszenie nasilenia tego negatywnego zjawiska.

Skutki zaśmiecenia światłem

Według szacunków w samej Kalifornii od 30 do 60 procent energii przeznaczonej do oświetlania ulic jest trwonione. Koszty wytwarzania prądu rosną, a mieszkańcy miast zmagają się z wieloma dodatkowymi problemami. Zanieczyszczenie światłem powoduje, że w metropoliach nie widzi się gwiazd na niebie, a organizmy ludzkie zaczynają źle pracować. Dochodzi do rozstroju gospodarki hormonalnej. W największym stopniu zaburzona jest produkcja melatoniny, chroniącej przed zachorowaniem na nowotwory. Nadmiar światła sprzyja również cukrzycy i otyłości.

Odwrót od „prześwietlania” miast

W krajach rozwiniętych coraz częściej porusza się temat zmniejszenia ilości światła na ulicach. Belgowie postanowili wyłączyć reflektory na autostradach, natomiast w Oss w Holandii testowano fotoluminescencyjną farbę do malowania poziomych pasów. Farba działa w sposób analogiczny jak fluorescencyjne naklejki lub blat zegarka. W ciągu dnia pasy na jezdni absorbują światło słoneczne, a po zmroku delikatnie się jarzą. Podobne farby wykorzystują Amerykanie do malowania living lab, czyli skrzyżowań łączących trasy rowerowe z ulicami. Takie oznakowanie ma służyć usunięciu zbędnych latarni ulicznych i zwiększeniu bezpieczeństwa rowerzystów oraz kierowców. Obecnie eksperymentowi przygląda się Federal Highway Administration. Jeżeli jego wyniki będą interesujące, podobne skrzyżowania pojawią się w całej Ameryce, a być może również poza jej granicami.

Można przypuszczać, że w najbliższych latach naukowcy wymyślą kolejne technologie pozwalające zmniejszyć zaśmiecenie światłem, którego skutki odczuwają wszyscy mieszkańcy metropolii w krajach rozwiniętych. Problem „prześwietlania” miast nasila się, dlatego jego rozwiązanie jest priorytetem dla wielu państw, jeżeli chodzi o ochronę środowiska.

Zdjęcie – Burst z Pexels

Sprawdź:   Co warto zobaczyć w Poznaniu - najważniejsze atrakcje

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką