VOD (znane także jako VoD) to skrót od słów „Video on Demand”, czyli „Wideo na życzenie” lub „Wideo na żądanie”. Obecnie nie musimy już oczekiwać biernie na pojawienie się ulubionych seriali czy filmów w telewizji stacjonarnej, tradycyjnej – można skorzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie i wyczekiwany serial czy film obejrzeć online! Istnieją różne platformy VOD, z długimi listami dostępnych programów – od seriali komediowych, poprzez programy rozrywkowe, aż po kryminały czy filmy akcji. Niektóre rzeczy można obejrzeć za darmo – za dostęp do innych trzeba zapłacić, co gwarantuje na przykład możliwość obejrzenie kolejnego odcinka przed innymi. Większość tego rodzaju platform cechuje się wysoką jakością dźwięku i obrazu oraz obszerną ofertą. Które z nich są uznawane za najlepsze?

Netflix

Netflix to internetowa wypożyczalnia, która oferuje dostęp do wielu różnych filmów i seriali za niewielką opłatę. Coraz więcej osób decyduje się wykupić dostęp do usługi, z uwagi na kolejne, warte obejrzenia programy, które nieustannie powstają. To właśnie na tej platformie można zobaczyć między innymi „Stranger Things”, „Dom z papieru”, Wiedźmina” czy „Czarne lustro”.

Ipla

Ipla jest polskim serwisem VOD i jednocześnie telewizją internetową. Należy do Cyfrowego Polsatu i przyciąga mnóstwo widzów! Dzięki platformie można oglądać telewizje na żywo – na przykład Polsat Sport, History czy National Geographic. Z kolei biblioteka VOD liczy około 60 tysięcy materiałów wideo, a większość z nich jest dostępna za darmo. Wciąż też dodawane są nowe – wybór treści jest więc ogromny i na pewno nikt nie będzie się nudził!

HBO GO

Dostęp do platformy filmowej HBO GO nie jest szczególnie drogi, a jest co oglądać. To właśnie ta platforma jest twórcą między innymi „Wielkich kłamstewek”. Warto wiedzieć, że serwis jest przeznaczony do użytku wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Wystartował w grudniu 2010 roku, więc ma już prawie 10 lat i przez ten czas zyskał sobie mnóstwo fanów w całej Europie – także i w Polsce.