Parki etnograficzne to miejsca wyjątkowe, którym polscy turyści nie bez powodu tak chętnie poświęcają swój czas. Muzeum pod gołym niebem to idealna propozycja dla tych, którzy chcą pospacerować w pięknym otoczeniu, to również atrakcyjne miejsce dla każdego, kto chce zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat polskiej kultury i sztuki ludowej. Jakie skanseny w Polsce warto zobaczyć?
Zubrzyca Górna
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej powstał w latach 30-tych XX wieku. Położenie u stóp Babiej Góry jest jego wielkim walorem, intrygują tu również cenne zabytki dawnego budownictwa ludowego. Piętrowy lamus, chałupa Alojzego Dziubka z Jabłonki oraz XVIII-wieczna karczma – oto najcenniejsze zabytki, jakie czekają w tym miejscu na zwiedzających. Czekają tu również takie obiekty, jak kuźnia, tartak czy folusz, dzięki którym można zdobyć jeszcze więcej wiadomości na temat warunków życia na dawnej wsi orawskiej.
Maurzyce
Skansen w Maurzycach stanie się nie lada gratką dla każdego miłośnika kultury łowickiej. Tutejszy Łowicki Park Etnograficzny zgromadził sporo zabytków architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego, wśród których nie brak zabytków o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Udało się tu zgromadzić wiele ciekawych domów, odtworzyć układ urbanistyczny łowickiej wsi, a przy okazji zgromadzić ciekawa kolekcję prac ludowych artystek. Wszak Łowicz i jego okolice to królestwo kolorowych wycinanek, którym warto się uważniej przyjrzeć.
Wygiełzów
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie to nie lada gratka dla każdego, kto chce zdobyć wiele cennych wiadomości na temat tego, jak dawniej wyglądało życie na wsi w rejonie Krakowa. Tu, u stóp wzgórza z ruinami zamku Lipowiec, czeka wiele ciekawych perełek dawnej architektury, sprowadzonych tu m.in. z Alwerni i z Chrzanowa. Dawne chałupy i stodoły, dwór z Drogini oraz XVII-wieczny kościół z Ryczowa – oto eksponaty, dzięki którym spacery po tym skansenie przemieniają się w wyjątkową lekcję historii.
Tokarnia
Skansen w Tokarni koło Chęcin to oddział Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach oraz wyjątkowa gratka dla każdego miłośnika architektury ludowej. W tym miejscu można zobaczyć zabytkowy kościół, wiatraki oraz dwór, nie brak tu również zabytkowych zagród oraz ciekawych przykładów architektury małomiasteczkowej. Można dzięki temu zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat regionu świętokrzyskiego, a przy okazji pospacerować w pięknym otoczeniu.
Sierpiec
Niewielki Sierpiec może się pochwalić wyjątkową atrakcją. To Muzeum Wsi Mazowieckiej, na terenie którego zgromadzono około 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego z terenów Mazowsza. Ciekawy układ przestrzenny, drewniane wiatraki koźlaki oraz XVIII-wieczny kościół z Drążdżewa – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie wędrówki po tym parku etnograficznym.
Olsztynek
Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku rozpoczęło swą działalność w 1909 roku i do jest jednym z najciekawszych parków etnograficznych na ziemiach polskich. Wycieczki po jego terenie będą nie lada gratką dla każdego, kto chce poszerzyć swą wiedzę na temat kultury Warmii i Mazur oraz nacieszyć się perełkami ludowej architektury z tej części kraju. Dawna karczma, zagroda biedniacka z Mazur oraz drewniane wiatraki – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się tu spotkać.
Kluki
Wizyta w Klukach to wyjątkowa przygoda dla każdego miłośnika pięknych widoków. Tu, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, nudzić przecież się nie można. Kto nie chce ograniczać się tu do przyrodniczych skarbów, ten może odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Na zwiedzających czeka tu sporo eksponatów, dzięki którym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat Słowińców i ich kultury. Ciekawe zabudowania, dawne narzędzia oraz drewniane buty dla koni – oto największe ciekawostki, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.
Chorzów
Górnośląski Park Etnograficzny to ciekawe miejsce dla każdego, kto chce spojrzeć na Śląsk z nieco innej perspektywy. Na terenie skansenu można ujrzeć wiele zabytkowych obiektów z górnośląskich wsi oraz z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Skansen ten jest jedną z ważniejszych atrakcji na terenie Parku Śląskiego – wyjątkowego skrawka zieleni, otoczonego wielkimi miastami górnośląskimi, takimi jak Chorzów, Katowice oraz Siemianowice Śląskie.
Wdzydze Kiszewskie
Skansen we Wdzydzach Kiszewskich to obowiązkowy punkt w programie wycieczki dla każdego miłośnika historii i kultury ludowej, który zagląda na Kaszuby. Tutejszy skansen jest nie tylko najstarszą placówką tego typu w Polsce, ale i jedną z najciekawszych. Zabytkowe kaszubskie chaty, wiatraki i budynek szkoły – oto wybrane atrakcje, dzięki którym spacer po tym skansenie dla każdego z nas stanie się wyjątkowym doświadczeniem.
Sanok
Muzeum Budownictwa w Sanoku jest największym skansenem w Polsce. Ta placówka rozłożyła się nad brzegiem Sanu, a na jej terenie zgromadzono ponad 100 eksponatów. Można dzięki nim zapoznać się z dawnymi dworami i obiektami związanymi z przemysłem naftowym, można pospacerować po miasteczku galicyjskim oraz zajrzeć do dawnych świątyń: kościoła oraz cerkwi. Kuszą tu ekspozycje poświęcone Pogórzanom, Bojkom i Łemkom, intryguje też kolekcja karpackich ikon. Na terenie skansenu pojawiła się też synagoga, dzięki czemu można tu zdobyć sporo wiadomości i na temat Żydów, których w bieszczadzkich miasteczkach nie brakowało.
Wędrówki po parkach etnograficznych mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. W takich muzeach można miło spędzić wolny czas, podziwiając cenne zabytki dawnego budownictwa, można też poszerzać swą wiedzę na temat tego, jak przed laty wyglądało życie codzienne w poszczególnych regionach Polski. To wyjątkowe miejsca, które z pewnością zasługują na naszą uwagę.
Zdjęcie: Кирилл Шевченко z Pixabay