Porady

Tanie i proste sposoby na dokarmianie ptaków zimą

ptaki zima

Wykonanie drewnianego karmnika dla ptaków nie zawsze jest możliwe, jednak istnieją inne proste sposoby na dokarmianie wróbli i sikorek w czasie zimy. Wystarczy odrobina wyobraźni, a tanie przedmioty przemienią się w mini karmniki lub pomogą stworzyć kule dla ptaków.

Karmik z puszki

Prosty karmnik dla ptaków można wykonać z puszki po groszku, kukurydzy itp. Puszka musi być dokładnie umyta i osuszona. Oba denka puszki wycina się, a następnie tępi się lub zagina pozostałe po nich ostre krawędzie, aby nie kaleczyły ptaków. Następnie na dwóch brzegach puszki nawierca się niewielkie otwory i przewleka się przez nie sznurówkę, sznurek lub drucik, za które zawiesi się karmnik do drzewa lub balkonowej barierki. Filmik prezentujący, jak wykonać karmnik dla ptaków z puszki, jak dostępny na https://www.youtube.com/watch?v=gTpSWjKiHzQ.

Karmnik dla ptaków z butelki po wodzie

Tani karmnik dla ptaków można wykonać z butelki po wodzie. Butelkę o pojemności 5 litrów zamyka się zakrętką i wycina się w jej dolnej części niewielkie okienko, przez które wchodzą ptaki do środka. Na dnie butelki wysypuje się okruszki z chleba i ziarno, a ścianki pojemnika na wodę oraz jego górna część chronią karmę przed śniegiem i wilgocią. Ponadto niewielki otwór w butelce chroni jedzące ptaki przed atakami kotów.

Domowe kule dla ptaków

Ptaki można dokarmiać za pomocą kul z ziaren i tłuszczu. Do ich wykonania niezbędny jest smalec, który powinno się wcześniej wyjąć z lodówki i nieco rozgrzać, aby był bardziej plastyczny. Smalec ugniata się z mieszanką ziaren dla ptaków (można ją kupić w każdym sklepie zoologicznym, na targowiskach itp.), ziarnami pszenicy, okruchami suchego chleba, słonecznikiem i innymi ziarnami. Istotne jest, aby używać wyłącznie ziaren i okruchów bez soli, masła i innych dodatków, gdyż są to dodatki szkodliwe dla ptaków. Wszystkie składniki kuli miesza się w misie, a następnie formuje się z nich kule. Gotowe kule owija się siatką z dużymi oczkami i zawiesza się za oknem, na balkonie lub na drzewie za pomocą sznurka. 

Sprawdź:   Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Zdjęcie – Harrison Haines z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy