Wykonanie drewnianego karmnika dla ptaków nie zawsze jest możliwe, jednak istnieją inne proste sposoby na dokarmianie wróbli i sikorek w czasie zimy. Wystarczy odrobina wyobraźni, a tanie przedmioty przemienią się w mini karmniki lub pomogą stworzyć kule dla ptaków.

Karmik z puszki

Prosty karmnik dla ptaków można wykonać z puszki po groszku, kukurydzy itp. Puszka musi być dokładnie umyta i osuszona. Oba denka puszki wycina się, a następnie tępi się lub zagina pozostałe po nich ostre krawędzie, aby nie kaleczyły ptaków. Następnie na dwóch brzegach puszki nawierca się niewielkie otwory i przewleka się przez nie sznurówkę, sznurek lub drucik, za które zawiesi się karmnik do drzewa lub balkonowej barierki. Filmik prezentujący, jak wykonać karmnik dla ptaków z puszki, jak dostępny na https://www.youtube.com/watch?v=gTpSWjKiHzQ.

Karmnik dla ptaków z butelki po wodzie

Tani karmnik dla ptaków można wykonać z butelki po wodzie. Butelkę o pojemności 5 litrów zamyka się zakrętką i wycina się w jej dolnej części niewielkie okienko, przez które wchodzą ptaki do środka. Na dnie butelki wysypuje się okruszki z chleba i ziarno, a ścianki pojemnika na wodę oraz jego górna część chronią karmę przed śniegiem i wilgocią. Ponadto niewielki otwór w butelce chroni jedzące ptaki przed atakami kotów.

Domowe kule dla ptaków

Ptaki można dokarmiać za pomocą kul z ziaren i tłuszczu. Do ich wykonania niezbędny jest smalec, który powinno się wcześniej wyjąć z lodówki i nieco rozgrzać, aby był bardziej plastyczny. Smalec ugniata się z mieszanką ziaren dla ptaków (można ją kupić w każdym sklepie zoologicznym, na targowiskach itp.), ziarnami pszenicy, okruchami suchego chleba, słonecznikiem i innymi ziarnami. Istotne jest, aby używać wyłącznie ziaren i okruchów bez soli, masła i innych dodatków, gdyż są to dodatki szkodliwe dla ptaków. Wszystkie składniki kuli miesza się w misie, a następnie formuje się z nich kule. Gotowe kule owija się siatką z dużymi oczkami i zawiesza się za oknem, na balkonie lub na drzewie za pomocą sznurka. 

Zdjęcie – Harrison Haines z Pexels