Twórcza i relaksująca pasja, jaką jest szydełkowanie, ponownie zyskuje na popularności. Dzierganie na szydełku pomaga wyciszyć się, zapomnieć o problemach i pozbyć się negatywnych emocji. Szydełkowanie uczy też cierpliwości, gdyż na efekt końcowy trzeba nieco zaczekać.
Pięknie i praktycznie
Na szydełku można wykonać wiele praktycznych i eleganckich przedmiotów codziennego użytku. Piękne serwety, obrusy, bieżniki, szale, kominy czy czapki to tylko niewielka część rzeczy, które mogą powstać z włóczki. Na szydełku można wykonać również estetyczne i trwałe przyborniki, koszyczki i zabawki dla dzieci. Co ważne, przedmioty te można prać, a w przypadku ich uszkodzenia – szybko naprawić za pomocą szydełka.
Co różni szydełkowanie od robienia na drutach?
Wiele osób błędnie sądzi, że szydełkowanie i robienie na drutach to jedna i ta sama czynność. W rzeczywiści podczas szydełkowania używa się wyłącznie zakończonego haczykiem szydełka, a nie dwóch drutów. Podczas szydełkowania aktywna jest jedna pętelka, natomiast na drutach pracujesz się na długim rzędzie oczek. Oczka wykonane na szydełku są podtrzymywane przez pętelki znajdujące się po bokach, natomiast oczka wykonane na drutach – podtrzymują oczka znajdujące się nad nimi. Szydełkowanie jest dzięki temu łatwiejsze, gdyż zerwanie oczek w gotowej robótce nie oznacza, że reszta pracy zostanie zniszczona. Oczka znajdujące się bo bokach obrusu czy serwety wykonanej na szydełku pozostaną nienaruszone. Przedmioty wykonane na szydełku są również odporne na rozciąganie, a ich wykonanie wiąże się z wykorzystaniem większej ilości włóczki niż w przypadku robienia na drutach.
Szydełkowanie jest chętnie wybierane przez kobiety, które szukają odprężającego i wyciszającego hobby. Większość ściegów można wykonać wyłącznie ręcznie, a przygotowanie jednej pracy zajmuje co najmniej kilka godzin. Co ważne, pracę można rozłożyć na kilka dni lub dłużej, gdyż rozpoczęty ścieg nie zniszczy się, jeżeli przez jakiś czas pozostanie niedokończony.
Zdjęcie – Castorly Stock z Pexels