Porady

Świadczenia rehabilitacyjne w okresie ciąży

Niemowlak

Kobiety, które pracują, posiadają prawo do pobierania zasiłku rehabilitacyjnego, przysługującego im po czasie zakończenia zasiłku chorobowego. Czym jest zaświadczenie rehabilitacyjne, ile wynosi i co warto o nim wiedzieć?

Co to jest świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne należy się każdej kobiecie, która po zakończeniu zasiłku chorobowego wciąż nie jest zdolna do pracy, a dzięki dalszemu leczeniu bądź rehabilitacji ma możliwości powrotu do zdrowia. Obejmuje ono okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, ale opłacane są także dni ustawowo wolne od pracy.


Przysługuje ono nie tylko kobietom w ciąży, ale także wszystkich objętych ubezpieczeniem chorobowym: duchownym, pracownikom, osobom odbywającym służbę zastępczą, osobom wykonującym pracę nakładczą, prowadzącym działalność pozarolniczą, wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, umowy agencyjnej lub innej (zgodnej z Kodeksem cywilnym), członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz spółdzielni kółek rolniczych, a także wykonującym pracę z powodu skierowania do niej.

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne obejmuje 90% podstawowego wymiaru zasiłku chorobowego (w czasie trzech pierwszych miesięcy). Następnie jest to 75% w dalszym czasie. Jeżeli zaś niezdolność do pracy dotyczy okresu ciąży, to świadczenie wynosi 100% podstawy.


A jak się oblicza świadczenie rehabilitacyjne? Jeżeli przypadło ono pierwszym kwartale danego roku, jego podstawa będzie podwyższona o procent wzrostu średniego wynagrodzenia miesięcznego (ogłaszany jest on dla celów emerytalnych w trzecim kwartale w stosunku do pierwszego trymestru minionego roku kalendarzowego). W sytuacji gdy świadczenie rehabilitacyjne przyznano w drugim kwartale danego roku, jego podstawa zostanie podwyższona o procent wzrostu wynagrodzenia przeciętnego, które jest ogłaszane w czwartym kwartale dla celów emerytalnych, w stosunku do drugiego trymestru minionego roku kalendarzowego.

Jak widać każda kobieta, której zdrowie nie pozwala na powrót do pracy, ma prawo starać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego z tego tytułu.

Sprawdź:   Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy